מה קורה לגוף כשמחזיקים ידיים? הפחתת הכאב היא רק ההתחלה

כשאתן רוצות לעזור למישהו, ובעיקר לבן הזוג, להתגבר על כאב פיזי, תנו לו יד. מתברר שזה באמת עוזר

גידי לב בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
15/11/2018
מחזיקות ידיים. ShutterStock
מחזיקות ידיים(צילום: ShutterStock)

כואב לכן? במקום אופטלגין, נסו להחזיק ידיים עם מישהו אהוב. במחקר שנערך באוניברסיטת קולורדו, בולדר, נמצא שכשבני זוג מחזיקים ידיים נוצר תיאום בקצב הנשימה, בקצב הלב וכן בדפוסים של פעילות המוח שלהם - וכי דבר זה מסייע להפחתה בכאב.

המדע זיהה לאחרונה תופעה שכונתה "סינכרוניזציה בינאישית" (interpersonal synchronization), בה התפקוד הפיזיולוגי של אנשים משקף את זה של מי שנמצא בסביבתם הקרובה. כשאשתו של חוקר המוח ד"ר פאבל גולדשטיין כרעה ללדת, הוא הבחין שכשהוא החזיק את ידה, הכאב שחשה פחת.

יחד עם עמיתים מאוניברסיטת חיפה הוא החליט לבדוק במעבדה אם תחושתו היתה נכונה. הם גייסו 22 זוגות הטרוסקסואלים ומדדו את פעילות המוח ואת קצב הלב והנשימה שלהם כשהם החזיקו ידיים, כשהם היו באותו חדר אך בלי מגע וכשהם הופרדו לשני חדרים שונים. אחר כך הם חזרו על המדידות, והפעם גרמו לאישה כאב קל באמצעות מגע עם אובייקט חם. עצם ההימצאות באותו חדר הביאה לתיאום בגלי המוח, שהיה גבוה במיוחד כשבני הזוג החזיקו ידיים. במצב של כאב, אם לא היה מגע נעלם התיאום, אבל מגע חידש אותו מיד.

מחקר נוסף גילה שככל שהגבר היה אמפתי יותר לבת זוגו, כך היה תואם רב יותר בפעילות גלי המוח שלהם. וככל שהתואם היה רב יותר, כך פחת הכאב שחשה האישה. 

  • כאב
  • מגע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully