לא רק הגודל קובע: כל מה שאת חייבת לדעת על שתלי סיליקון

ברגע שהחלטת שברצונך להגדיל את החזה, ולאחר שמצאת את הכירורג הפלסטי המתאים, נותרה בידייך ההחלטה החשובה ביותר - כיצד לבחור את השתל הנכוןן? ד"ר גור בן יהודה, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, עושה סדר בעולם המורכב של השתלים, ומספק טיפים מנצחים לבחירת גודל השתל

בשיתוף ד"ר גור בן יהודה
שתלי סיליקון

הגדלת שדיים הוא אחד מהניתוחים האסתטיים הנפוצים ביותר המבוצעים כיום. ניתוחים מעין אלו עושים כמובן שימוש בשתלים - אביזר רפואי אשר מטרתו להגדיל את השד, לעצב את צורתו וליצור סימטריה טובה יותר בין הצדדים, במידת הצורך. אך ברגע שהחלטת כי ברצונך להגדיל את השדיים, ולאחר שמצאת את הכירורג הפלסטי המתאים לך, נותרה בידייך ההחלטה החשובה ביותר - כיצד לבחור את השתל הנכון עבורך.

אבל לפני הכל, היסטוריה מרתקת על קצה האיזמל: הדיווח הראשון על הגדלת שד מוצלחת היה בשנת 1895 - בעת שבניתוח בוצעה השתלת ליפומה (גוש שומן) אשר הוצאה מאזור הגו והוכנסה לשד של מטופלת לאחר כריתת שד חלקית. שתל הסיליקון הראשון עוצב ויוצר בשנת 1962 על ידי חברת Cronin-gerow והיה לדור הראשון לשושלת העתידית של שתלי הסיליקון.

השתל היה בנוי ממעטפת סיליקון עבה וחלקה ותוכן סיליקון צמיגי (נוזלי) והיה מעוצב בצורת טיפה (שתל אנטומי). לחלקו האחורי של השתל חוברו מספר טלאים מדקרון אשר עזרו לשמר את מיקומו לאחר הכנסתו. אך שתל זה היה בעייתי מכיוון שהיו לו הרבה סיבוכים כדוגמת קרע (המעטפת הייתה בנויה משני חלקים אשר אזור התפר ביניהם היווה נקודת חולשה), דלף (תוכן הסיליקון היה צמיגי מאוד), התקשות ועוד.

כל זה השתנה עם השנים ועם התפתחות הטכנולוגיה, וכיום אנו נמצאים בעידן הדור החמישי של שתלי הסיליקון, ועולם זה ממשיך ומתפתח כל העת. למעשה, מדי שנה מוצגים בפנינו שתלים חדשים יותר, עמידים יותר, נעימים למגע ויפים יותר. נדמה שיש יותר חברות, יותר סוגים ויותר פרמטרים אשר עלולים לעיתים לבלבל אותך, המטופלת.

בשיחותיי הרבות עם מטופלות הרוצות להגדיל את החזה, עולה תמיד שאלת מיליון הדולר בנוגע לגודל השתל. לעיתים, המטופלות מגיעות עם מספר מהבית, בדרך כלל דומה לגודל השתל של החברה/קרובת המשפחה שעשתה ניתוח. לרוב, זוהי תפיסה שגויה מן היסוד. אז מה באמת חשוב לדעת בבחירת שתל?

חשוב לדעת כי למעט הגודל, קיימים תכונות ופרמטרים נוספים החשובים בבחירת השתל. שתלי הסיליקון השונים נבדלים זה מזה במספר תכונות עיקריות: צורת השתל, גודלו של השתל ומבנהו, תוכן המילוי וסוג המעטפת.

מימד הבלט נקרא פרופיל

עגול או טיפה? הצורה הנכונה

השתלים מתאפיינים בשתי צורות עיקריות: שתלים עגולים - אשר הבלט שלהם נמצא במרכז וכן שתלים אנטומיים - שתלים בעלי צורת טיפה, כאשר רוב הבלט נמצא בחלק התחתון. שתלים אלו אמורים לחקות את הצורה הטבעית של השדיים.

שתלים עגולים אלו השתלים המסורתיים בהגדלת שדיים ונותנים מראה מלא יותר בקוטב העליון של השד מאשר השתלים האנטומיים.

הגודל, הגובה ומה שביניהם

ומה באשר לגודל השתל ומבנהו? לשתלים עגולים שני ממדים חשובים: הראשון הוא רוחב הבסיס - ככלל, רוחב השתל צריך להיות קטן ב-1 ס"מ מרוחב בית החזה של האישה. אני מודד את רוחב השד, מפחית 1 ס"מ ומוצא את רוחב השתל.

המדד השני הוא הבלט - בשפה הרפואית, אנו קוראים לממד הבלט "פרופיל". ככל שהפרופיל גבוה יותר, כך השתל יהיה בולט יותר מבית החזה. ככל שהפרופיל יותר גבוה המראה מעט פחות טבעי.

כדאי לשים לב לעובדה שלשתלים האנטומיים יש ממד נוסף: הגובה. מכיוון ששתלים אנטומיים אינם סימטריים, רוחב השתל שונה מגובהו (בניגוד לשתלים עגולים שבהם הרוחב שווה לגובה). גובה השתל נבחר בהתאם למבנה הגוף של האישה.

ואם כל זה לא מורכב דיו, מגיע גם נושא הנפח. כידוע, גודלו של השתל נמדד ביחידות נפח (CC). אז בכמה CC את מעוניינת? כאמור, זוהי שאלת מיליון הדולר אצל רוב המטופלות. אולם מספר זה נותן לנו מידע חלקי בלבד וזאת משתי סיבות.

הסיבה הראשונה היא ששתל בעל אותו נפח (300cc לדוגמה) יכול להיות שונה בצורתו, כלומר רחב ונמוך לעומת צר וגבוה. סיבה נוספת היא ששתלים זהים (אותן מידות רוחב, פרופיל ונפח) ייראו נהדר על מטופלת אחת אך נורא על מטופלת שניה. וכאן מגיע הסוד הגדול מכל: היכולת להתאים את השתל הספציפי למבנה הגוף והשד הספציפי של כל מטופלת ומטופלת.

דוגמה טובה להמחשת חשיבות ההתאמה היא מידת הנעליים. אם אישה נועלת מידה 38, אכן יהיה לה נוח בנעליים במידה 38. היא יכולה לנעול מידה 36 או לחילופין מידה 40 אך נעליים אלו עם הזמן יגרמו לאי נוחות, כאבים, יבלות, שפשופים וכד'. כך גם לגבי גודל השתל.

ד"ר גור בן יהודה

שימו לב לתוכן

סוגי המילוי העיקריים הקיימים כיום הם סיליקון ומי מלח. שכיחות השימוש בשתלי מי מלח ירדה מאוד בשנים האחרונות, לכן אתמקד בסיליקון.

מילוי הסיליקון מגיע בתצורת ג'ל אשר לו דרגות צמיגות שונות. בשתלים מהדורות הקודמים, הג'ל היה נוזלי יותר - מה שהעניק מראה ומגע טבעי לשתל, אך במקרה של קרע בשתל, הסיליקון היה נשפך, נודד ומתפזר. הסיליקון - כאשר אינו מצוי בתוך השתל - עלול לגרום להתקשות ואף לנדוד למערכת הלימפתית.

החדשות הטובות הן שבשתלים המודרניים, הג'ל עבר הקשחה והפך להיות צמיגי יותר (בדומה לסוכריות גומי). תכונה זו של הג'ל נקראת בשפה הרפואית קוהסיביות (Cohesiveness). היתרון של הג'ל הקוהסיבי נעוץ בכך שהוא פחות נוטה לדלוף במידה וקיימת פגיעה בשתל, אך מנגד - הוא קשיח יותר ולכן מעט פחות טבעי למראה ומגע. כך או אחרת, כיום ההמלצה היא להשתמש בשתלי סיליקון קוהסיביים.

המעטפת

וכעת אנו מגיעים לפרמטר האחרון: מעטפת השתל. זו עשויה תמיד מסיליקון, אך ניתן להבחין בין מעטפת חלקה למעטפת מחוספסת. באשר לראשונה - השימוש בה בארץ אינו נפוץ, ושתלים אלו משמשים בעיקר כשתלי מדידה (Sizers). באשר למעטפת המחוספסת - החספוס במעטפת דמוי "נייר זכוכית" נועד לשמר את מיקום השתל בכיס אשר נוצר על ידי המנתח ובכך לשמר את צורת השדיים המתקבלת לפרק זמן ארוך יותר. כמו כן, הצמדות השתל לרקמות הגוף מורידה את השכיחות להתקשות - והשדיים המתקבלים הינם רכים יותר.

האם קיים קשר בין שתלים וסרטן?

מחקרים רבים הראו כי שתלי הסיליקון אינם גורמים לסרטן שד. כמו כן, לא נמצא קשר למחלות נוירולוגיות או אוטואימוניות. בשנים האחרונות מופיעה השאלה בנוגע לקשר בין שתלים בשד להופעת לימפומה (סרטן במערכת הלימפה) מסוג נדיר בשם BIA-ALCL .

על פי רשות התרופות והמזון האמריקאית (FDA), המידע שיש בידינו כיום רומז כי בקרב נשים עם שתלים בשד קיימת עלייה קטנה בסיכון לפתח סרטן מסוג זה ביחס לנשים ללא שתלים, אך עדיין - הסיכון האבסולוטי נותר נמוך מאוד. על פי מחקר שבוצע בהולנד והתפרסם בכתב העת JAMA בינואר השנה, סיכון זה עולה ככל שמתבגרים, אך גם בגיל 50 הוא עומד על אחת מתוך 35 אלף מנותחות, או לחילופין אחת מתוך 10 מיליון נשים מהאוכלוסייה הכללית בגיל זה.

לסיכום, השתל הוא עולם ומלואו לכירורג הפלסטי, ויש לו תכונות ופרמטרים רבים שאותם הזכרתי כאן בקצרה. חשוב לדעת כי בחירת השתל המתאים תלויה בצורת השד, עובי רקמת השד, איכות העור העוטף את רקמת השד, רוחב השד ומיקומו על דופן בית החזה.

שתלים בחזה: טיפים לקבלת התוצאה הטובה ביותר

בחרי שתל המתאים למבנה גופך - הפרופורציה חשובה יותר מגודל.

שמרי על תיאום ציפיות ריאלי - מטופלות המבינות מה שתל יכול לעשות (למלא ולהגדיל את השד) ומה אינו יכול לעשות (להרים את השד), שמחות הרבה יותר מהתוצאה.

סמכי על המנתח שלך - בבחירת השתל חשוב להקשיב לעצתו של המומחה בכירורגיה פלסטית. עם זאת, אנו כמנתחים, יודעים להתייחס גם לרצון המטופלת ועל כן ההחלטה נעשית ביחד.

כותב המאמר הינו מומחה בכירורגיה פלסטית. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי

לפרטים ושאלות נוספות ניתן להיכנס לאתר של ד"ר גור בן יהודה


לאתר מגזינה

לאתר עיצוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully