מתקשים ללכת? כך תנצחו את הכאבים בברך או בירך

הברך או הירך מכאיבים לכם? מומחים מהמרפאה של ד"ר מרק ליטווק פיתחו תוכנית מניעה של הרס תאים מוקדם במפרקים ועידוד שיקום רקמת הסחוס, עם הזנת הרקמה. התוצאה: חזרה לאורח חיים בריא והפחתת הכאבים המתישים

בשיתוף ד"ר מארק ליטווק
ד"ר מארק ליטווק

כפי שיודעים כל מי שחוו זאת, כאב מפרקים משפיע באופן שלילי לא רק על איכות החיים שלנו, אלא גם משקף תהליכים דלקתיים שהורסים רקמות, משפיעים על כושר העבודה ומצב הרוח, מגבילים את טווח התנועה ואף, ללא טיפול הולם, עלולים לגרום לנכות.

מהן הסיבות להופעת מחלת מפרקים וכיצד ניתן לטפל בה? ד"ר מרק ליטווק, מומחה למחלות כרוניות, מסביר כי "הסטטיסטיקה העולמית מעידה על כך שכיום, ארטרוזיס פוגע ביותר ויותר אנשים. ניתן למצוא את המחלה אצל אחד מתוך שלושה בגילאי 64-45, ובקרב 70%-60% מהאוכלוסייה שמעל גיל 65. על פי ארגון הבריאות העולמי, ארטרוזיס של מפרק הברך הוא סיבה לאי כושר עבודה אצל כל אישה רביעית ואצל כל גבר שמיני".

עוד מסביר ד"ר ליטווק כי כל מחלה של הברך או מפרק הירך מערבת את רקמת הסחוס. "הסחוס הזגוגי (היאליני), חלק ואלסטי, מצפה את פני המפרק ומהווה שכבת ריפוד טבעית וייחודית שמקטינה את העומס על הברך במהלך תנועה ומאפשרת לעצמות לנוע באופן חופשי מבלי להשתפשף זו בזו. פגיעה במאפיינים הללו גורמת לתחושת כאב, לירידה בטווחי התנועה והרגשה כללית ירודה".

"ניתוח תוצאות הטיפול הוכיח את יעילותו: מצבם של 90% מהמטופלים השתפר במהרה, אצל 85% מהמטופלים ניתן היה לראות שיפור כבר לאחר שבוע ראשון של טיפול

הרס הסחוס במפרק הברך והירך: למה זה קורה?

הופעת פתולוגיות ברקמת הסחוס נגרמת על ידי גורמים שונים: טראומות, אורח חיים סטטי או עומס יתר על המפרק, תזונה לקויה (כולל צריכה מוגזמת של שומנים מהחי), עישון ואלכוהול, זיהומים, הפרעות מטבוליות. קירור יתר ופגיעה באספקת הדם באזור המפרק משפיעים אף הם בצורה שלילית על מצב הסחוס.

"גורמים חיצוניים שליליים מפעילים תהליכים פתולוגיים מורכבים: התפרדות שכבות של רקמת הסחוס והשטחתו. כתוצאה מכך, הסחוס מתנוון ועצמות מתחילות להשתפשף זו בזו. לאחר מכן קצב תהליך ההרס של הסחוס מתגבר, שטח המגע בין העצמות גדל, יחד עם רקמת העצם, בעוד שחלל המפרק קטן, וכתוצאה מכך נפגעים טווחי התנועה ומתחילים כאבים כרוניים".

וכך, ללא טיפול הולם, החולה מאבד לא רק את כושר העבודה והיכולת לעסוק בספורט, אלא גם להתנועע באופן עצמאי. "ברמת התא מתרחשים השינוים הבאים: תאים פגומים ומתים מתחילים להצטבר, מפני שהגוף לא מספיק להסיר אותם, בעוד שקצב הגדילה של תאים חדשים שאמורים להחליף את התאים המתים ולהבטיח תפקוד נכון של מפרק - אינו מספיק מהיר. כשמופיעה מחלת ארטרוזיס, התאים הפגומים מהווים את רוב התאים ברקמת הסחוס. כך מתרחשת החלפה של התאים הפגומים ברקמת חיבור לא אלסטית ולא גמישה שאינה מסוגלת לבלום זעזועים. ריבוי של תאים פגומים יכול להופיע לאחר טראומה, קירור יתר, פגיעה עצבית, פגיעה בתהליכים מטבוליים והורמונליים, במהלך התעמלות או עבודה פיזית קשה או מונוטונית".

הזיהוי הנכון: תסמיני הארטרוזיס

כאב שמופיע במפרק הברך והירך במהלך פעולות יומיומיות ולא במנוחה: הליכה, ריצה, ישיבה, עליה במדרגות. בהמשך התנועה הכאבים נעלמים, אך במהלך כיפוף ויישור מופיע כאב חזק וחריקה בברך. כ-15-20 דקות לאחר התחלת התנועה הכאב פוסק. בנוסף, ארטרוזיס מאופיינת בנפיחות וכאב עמום מתמשך במהלך הלילה, שמופיעים בשל אי ספיקה ורידית. ארטרוזיס כרונית לעיתים קרובות גורמת להגבלת טווחי התנועה בשרירים וסחוסים ולעיוות המפרק.

ישנם מספר שלבים ודרגות חומרה של המחלה:

ארטרוזיס דרגה 1: שינוים קטנים ברקמת עצם וסחוס. הופעת כאב ונפיחות לאחר עומס פיזי קל. הנפיחות נעלמת לאחר המנוחה.

ארטרוזיס דרגה 2: התחלת ההרס של רקמת הסחוס, הופעות אוסטיאופיטים (גידול לרקמת העצם) בקצוות המפרק, הקטנת חלל המפרק, מה שגורם לכאבים קבועים. נפיחות וכאב מתחילים להיות קבועים.

ארטרוזיס של דרגה 3 ו-4: הרס נרחב של רקמת הסחוס ורקמת העצם. נפיחות קבועה, פגיעה בתפקוד של רצועות ושרירים, וכתוצאה מכך, עיוות המפרק. הבעיה העיקרית היא הפרת האיזון בין תהליכי הרס ושיקום ברקמות המפרק.

ד"ר מארק ליטווק

ארטרוזיס: כיצד מטפלים?

לדברי ד"ר ליטווק, לרפואה כיום ישנם כמה פתרונות לבעיה. אחד מהם - הזרקת קורטיזון שפוגעת בתהליך הדלקתי ומשככת כאב לזמן מה, אך גורמת להמשך הרס הרקמה. במידה שתכשירים אנטי דלקתיים אינם יעילים, ניתן לבצע ניתוח יקר ולא תמיד מוצלח להחלפת הברך.

"ככל שתהליך ההרס גובר על תהליך השיקום, נעשים שינויים בלתי הפיכים. מומלץ בשלב המוקדם ביותר לשנות את האיזון לצד השיקום, ולצורך כך יש להוציא מהגוף את התאים הפגומים שנוצרו כתוצאה מפגיעה, דלקת או שינויים אוטואימוניים ולשפר את אספקת הדם לעצמות המפרק, מה שיגרום לשיפור בהזנת התאים. כך ניתן לעצור את תהליך המוות המוקדם של התאים ולשחזר את שיקום רקמת הסחוס. כמו כן, יש צורך לשקם את עצבוב הרקמות, מפני שפגיעה בהולכה העצבית ממח עמוד השדרה עד למפרק יכולה להיות סיבה עיקרית להתפתחות המחלה".

מומלץ להוריד את העומס על המפרקים שנפגעו עד למינימום על מנת למנוע מוות מוקדם של תאים. מומלץ לא לנעול נעלי עקב, להוריד במשקל במידת האפשר, לא להרים משקלים כבדים, ללכת ולעלות במדרגות בזהירות, ולאפשר מנוחה רבה במהלך היום.

שיקום רקמת הסחוס בשיטות מתקדמות

מומחים מהמרפאה של ד"ר מרק ליטווק פיתחו תוכנית מניעה של מוות תאים מוקדם במפרקים ועידוד שיקום רקמת הסחוס עם הזנת הרקמה שמאפשר למטופל לחזור לאורח חיים בריא ולהיפטר מהכאבים המתישים.

"ניתוח תוצאות הטיפול הוכיח את יעילותו: מצבם של 90% מהמטופלים השתפר במהרה, אצל 85% מהמטופלים ניתן היה לראות שיפור כבר לאחר שבוע ראשון של טיפול. התוכנית מבוססת על תכשירים מהפכניים ייחודיים טבעיים. הם מחזקים את הסחוס ומעלים את עמידותו מפני פגיעות מכניות, משפרים הספקת הדם והזנת הרקמות ומאפשרים לרקמת הסחוס לעמוד בעומס של כיווץ ומתיחה".

לדבריו, ניתן לקבל את הטיפול גם לצורך מניעה וגם כשהסחוס הרוס לחלוטין, כאשר משך הטיפול עומד על 6-3 חודשים. באופן זה, הטכנולוגיות הייחודיות והמומחים המקצועיים במרפאה של ד"ר ליטווק יאפשרו למטופל לחזור לשגרה בזמן קצר ביותר, ללא צורך בהתערבות ניתוחית.

שיטות נוספות לשיקום רקמת הסחוס כוללות אמבטיות עם שמן אורנים לפי שיטתו של פרופסור זלמנוב, שמשפרות את אספקת דם והזנת רקמות המפרק. כמו כן, מסכות בוץ ומשחות שממיסות משקעי סידן וחומצת שתן במפרק.

ניתן לשקם את הסחוס של מפרק הברך אך ורק במקרה ורקמתו מקבלת הזנה מספקת. לא ניתן לשקם את המפרק כשקיימת פגיעה באספקת הדם במפרק ושינויים בהרכב הנוזל הסינוביאלי שממלא את חלל המפרק. על מנת לשקם את רקמת הסחוס במהירות מרבית, יש צורך בשמירה על אחוז גבוה של כונדרוציטים, לשם כך חובה לשמור על דיאטה נכונה.

רופאים ממליצים למטופלים הלוקים במחלות מפרק לצרוך מוצרי מזון טריים וטבעיים בלבד, יחד עם ג'לטין. כמו כן, מומלץ להוציא מהתפריט היומי את המזון המהיר (המבורגרים וצ'יזבורגרים), אוכל מטוגן ועתיר שומן ושתייה מוגזת.

על מנת למנוע את התפתחות המחלה ולמנוע הרס של רקמת הסחוס מומלץ להיפטר ממשקל עודף. בכל מקרה, ההצלחה של הטיפול תלויה בקבלת עזרה מקצועית בשלב ההתחלתי של המחלה.

ניתן לפנות לקבלת עזרה למרפאה של ד"ר ליטווק בטלפון 03-7412385 ולמצוא מידע נוסף באתר המרפאה.

לאתר מגזינה

לאתר עיצוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully