התערוכה שמוכיחה: הוורוד שולט ולא מהיום

תערוכה חדשה בניו יורק ממפה את ההיסטוריה המקוצרת והדומיננטית של האופנה בוורוד וגורמת לנו להעריך מחדש את מה שאנו חושבים על מה ש"יפה", "עוצמתי" ואף "קלישאתי"

  • ורוד
  • בגדים
מערכת וואלה! בשיתוף מגזינה
(צילום: Eileen Costa)

בין אם אנחנו אוהבים אותו ובין אם אנו מתעבים אותו - אין ספק כי הצבע הוורוד מעורר בנו רגשות עזים במיוחד. אז למרות שצבע זה היה מקושר לעתים עם תום של ילדות קטנות ועם לבושן של רקדניות בלט (לעומת הכחול, המקושר לבנים באופן כה סטריאוטיפי), הרי שכיום - כמו גם בעבר הרחוק יותר - חלה תזוזה בכל מה שקשור לוורוד. כך, הוורוד החל לאטו לחדור אל עולמות תוכן נוספים בתרבות המערבית, כפי שהוא תפס מקום של כבוד במקומות כגון יפן, הודו, מקסיקו ומקומות מסוימים באפריקה.

בהקשר היסטורי, ניתן לומר כי כיום, הוורוד גורם לנו להעריך מחדש את מה שאנו חושבים על מה ש"יפה", "עוצמתי" ואף "קלישאתי". תערוכה חדשה שנפתחה במכון הטכנולוגי לאופנה בניו יורק (FIT), מציגה את תולדות הוורוד באופנה בשתי וריאציות שונות. הגלריה התעשייתית שבמכון מתמקדת ביופי שמביא עמו הוורוד, באמצעות הצגת 35 פריטים הנחשבים "נשיים". אלו מוצגים באופן כרונולוגי, החל מאמצע המאה ה-19. הפריט הנושן ביותר הוא חצאית משנת 1857 המוצגת לצד חליפה גברית משנת 1860.

תערוכה זו מתארת את הלכי הרוח הפמיניסטיים באשר לגווני הוורוד השונים והקשרם התרבותי. כך למשל, מעניין לגלות כי בסביבות שנת 1900, הצבע הוורוד-חיוור סימל עידון אריסטוקרטי נשי, בעוד שכתריסר שנים לאחר מכן, הוורוד-דובדבני ייצג נשיות אקזוטית יותר. אפילו בשנות העשרים, שהיו כה מפורסמות בחצאיות השחורות, היה מקום ניכר לאופנה בשלל גווני הוורוד.

(צילום: Eileen Costa)

והיו כמובן שנות החמישים הידועות לשמצה, בהן הלך והתהווה הפער לפיו "הוורוד לבנות, הכחול לבנים". אך למרות זאת, גם בתקופה זו, נולדו לא מעט פריטים ורודים לגברים. בשנות השישים, כיכבו שמלות קוקטייל ורודות של איב סן לורן וכריסטיאן דיור, ובעשור שלאחר מכן נרשמה ירידה בפופולריות של הוורוד. כידוע, הוורוד חזר - ובגדול - בשנות השמונים. עוד מידע מעניין שעולה מהתערוכה הוא העובדה שבמאה ה-18, היתה לצבע הוורוד חשיבות רבה בכל הקשור לעיצוב הפנים של בתים רבים באירופה.

אך התערוכה בוחנת את תרבות הוורוד לא רק בהקשר מערבי אלא כלל עולמי. כך למשל, נראה כי בהודו למשל, פרטי אופנה ורודים נלבשו במהלך ההיסטוריה הן על ידי נשים והן על ידי גברים. "הוורוד הוא הכחול-נייבי של הודו", אמרה פעם עורכת האופנה דיאנה פרילנד.

חלק אחר בתערוכה בוחן את ההקשרים הארוטיים של הצבע הוורוד. למעשה, בשל העובדה כי הוורוד קרוב לצבע העור של "האדם הלבן", הוא נחשב כקשור לעירום. כמו כן, נבחנים בתערוכה התפקודים התרבותיים של פריטי איפור בוורוד.

בחלקה השני של התערוכה נבחנות עבודות של מעצבי אופנה מובילים בכל הקשור לפרשנותם על עולם התוכן הוורוד, על ה"מתיקות" הכרוכה בו באופן סטריאוטיפי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully