פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כל מה שצריך לדעת על הראייה שלכם

   באיזה גיל יש לגשת לבדיקת ראייה? כיצד בוחרים משקפי קריאה? אילו סוגי עדשות מגע מומלצות עבורכם וכיצד מסתגלים לעדשות מולטיפוקל? מומחי רשת "איי אופטיק" משיבים לכם בגובה העיניים

   איי אופטיק צילום (יח"צ , עופר חג'יוב)
   (צילום: עופר חג'יוב)

   מדי יום ביומו, נתקלים מומחי רשת איי אופטיק (I OPTIC) בשאלות רבות החוזרות שוב ושוב, בנושאי ראייה, משקפיים ומה שביניהם. לנוחיותכם, ריכזו כאן את כל השאלות - והתשובות מפי המומחים של הרשת, בבעלות יניר סודאי, בעל תואר שני באופטומטריה.

   בדיקת ראייה - באיזה גיל מתחילים?

   לפי הנחיות משרד הבריאות, על ילדים להיבדק אצל רופא עיניים מומחה בשלוש נקודות זמן. הראשונה, בגיל 6 חודשים, השנייה בגיל 3 שנים, והשלישית טרם העלייה לכיתה א' (בגיל 6 שנים).

   מטרת בדיקות אלה היא לגלות בזמן מחלות ובעיות בהתפתחות מערכת הראייה בשלבים מוקדמים בחיי הילד, כך שניתן יהיה לטפל בהן מבלי שיגרם נזק בלתי הפיך לראיה. נזק בלתי הפיך יכול להתבטא בעין עצלה שלא אובחנה בזמן.

   כל כמה זמן צריך לעשות בדיקת ראיה?

   אצל ילדים המרכיבים משקפיים ואצל מבוגרים מעל גיל 60, מומלץ להיבדק אחת לשנה. עבור שאר האוכלוסייה, מומלץ לעבור בדיקת ראיה אחת לשנתיים. אם מורגשת הידרדרות בראיה, כאבי ראש או עייפות בעיניים יש לגשת קודם לכן. למרכיבי עדשות מגע, מומלץ להיבדק פעם בשנה לבדיקת בריאות העין.

   איי אופטיק צילום (יח"צ , עופר חג'יוב)
   (צילום: עופר חג'יוב)

   בדיקת ראיה מקצועית: אצל מי ואיפה?

   עד גיל 6, בדיקות ראיה יבוצעו אצל רופא עיניים מומחה לילדים. כמו כן, בהתאמת משקפיים פעם ראשונה אצל ילדים, מומלץ לגשת קודם לרופא עיניים על מנת לשלול ליקויים הקשורים לבריאות העין.

   אופטומטריסט בודק את כושר הראיה למתן מרשם למשקפיים או לעדשות מגע. הוא גם יכול לאבחן מחלות וליקויים בעיניים ולהפנות לרופא עיניים. לעומת זאת, רופא עיניים עוסק באבחון מחלות וטיפול בהן. חלק מהרופאים גם בודקים את הראיה, אך זו אינה מומחיותם.

   כדאי לדעת כי בכל אחד מסניפי רשת איי אופטיק פועל אופטומטריסט מוסמך על ידי משרד הבריאות בעל ניסיון רב שנים בתחום.

   כיצד לבחור משקפי קריאה?

   שאלה שחוזרת על עצמה לעתים קרובות, היא "האם יש צורך באופטומטריסט או שאוכל לקנות ישירות מהמדף?" ובכן, קיימים מספר הבדלים בולטים בין משקפיים שהוזמנו לאחר בדיקה לעומת משקפיים מוכנים לקריאה לרכישה מהמדף: אצל רוב האנשים, אין זהות בין המספרים בשתי העיניים ויכול להיות גם צורך בצילינדר. במשקפיים מוכנים, עדשות המשקפיים בשתי העיניים זהות (מספר זהה).

   בנוסף, במשקפיים מוכנים, המרחק בין האישונים סטנדרטי ואינו בהכרח מתאים לאדם המרכיב אותם, מה שעלול לגרום להשפעה פריזמטית שיכולה לגרום לאי נוחות בקריאה, עייפות וכאבי ראש.

   יתרה מכך, ציפויי העדשות במשקפיים בהזמנה איכותיים ועמידים יותר, בעלות ציפוי מפחית שריטות ואנטי רפלקס המקנה ראיה צלולה וברורה יותר.

   ניתן גם להזמין עדשות לאנשים המרבים לבלות מול מסכי מחשב ומכשירים אלקטרוניים אחרים, עדשות אלה חוסמות כמעט ב-100% את הקרינה מהאור הכחול הנפלט מהמסכים השונים.
   בנוסף, בהזמנת משקפיים, מתחשב האופטומטריסט בצרכים הספציפיים של הנבדק, על מנת לקבוע את המרשם וסוג העדשה המתאימה ביותר.

   לכן, מומלץ לקנות משקפי קריאה לפי בדיקת אופטומטריסט ולא ישירות מהמדף, במיוחד לאור השעות הרבות שאנו מבלים מול המסכים השונים.

   איי אופטיק צילום (יח"צ , עופר חג'יוב)
   (צילום: עופר חג'יוב)

   מה זה מולטיפוקל ולמי זה מתאים?

   לקראת גיל 40-45, מתחיל תהליך הנקרא פרסביופיה. השרירים האחראיים לגמישות העדשה התוך עינית נחלשים ונוצר קושי במיקוד הראיה לקרוב. במצב זה, מורגש קושי בקריאה וצורך להרחיק את מושא הקריאה על מנת לראותו טוב יותר.

   במקום להחליף כמה זוגות משקפיים אשר לכל אחד ייעוד שונה, ניתן לקבל פתרון לראיה טובה לכל המרחקים השונים באמצעות עדשה אחת הנקראת מולטיפוקל. עדשות מולטיפוקל הן הפתרון הטוב ביותר לכל טווחי הראיה ומעניקות נוחות מקסימלית ולמעשה מדמות ראיה טבעית.

   עדשת מולטיפוקל היא עדשת רב מוקדית הבנויה כך שאזור הראיה לטווח רחוק נמצא בחלק העליון של העדשה, האזור לראיה לטווח קרוב נמצא בחלק התחתון של העדשה וביניהם נמצא האזור לראיה לטווח ביניים. יש ללמוד לכוון את המבט לאזור בעדשה המתאים למרחק שמעוניינים לראות.

   עקב ריבוי המוקדים, העדשה בנויה במבנה של תעלה ובצדדיה אזורים "מתים" עם עיוותים. ככל שהעדשה איכותית יותר, רוחב התעלה גדול יותר, מה שמתבטא בשדה ראיה רחב יותר ובמעברים נוחים יותר בין מוקדי הראיה השונים. על כן, ההסתגלות תהיה מהירה יותר.

   בהתאמת העדשות, מתחשבים האופטומטריסטים בצרכי הלקוח, באורח חייו ובעיסוקו.

   ומילה על הסתגלות: במסירת משקפי מולטיפוקל בפעם הראשונה, הלקוח ברשת איי אופטיק יעבור הדרכה אצל אופטומטריסט מוסמך שבה יקבל את כל המידע הדרוש להסתגלות המהירה ביותר לעדשות המולטיפוקל. הסתגלות יכולה לקחת כמה שעות עד כמה שבועות.

   כיום, הטכנולוגיה כה מתקדמת, עד שכמעט ואין מצבי חוסר הסתגלות לעדשות מולטיפוקל. יתרה מכך, ניתן לנסות להתאים עדשות מתקדמות יותר גם לאנשים שלא הצליחו להסתגל לעדשות מסוג זה בעבר.

   חשוב לציין כי ברכישת משקפי מולטיפוקל ברשת איי אופטיק ניתנת אחריות המכסה מצב של חוסר הסתגלות לעדשות המולטיפוקל.

   ככל שעדשות המולטיפוקל יותאמו ללקוח בשלבים מוקדמים של הפרסביופיה, ההסתגלות תהיה מהירה יותר. כמו כן, בחירת עדשה נכונה המתאימה לצרכי הלקוח תקל על הסתגלות מהירה יותר.
   העיניים צריכות להתאים עצמן לראיה דרך עדשה רב מוקדית, לכן דרושה קצת סבלנות ובעיקר רצון להסתגל. ברשת מסבירים כי 80% מההצלחה בהסתגלות מלאה נובעת מהרצון של הלקוח. אחרי זמן ההסתגלות, הראיה הופכת טבעית יותר ונוחה.

   אם לאחר תקופת הסתגלות סבירה העדשות עדיין לא מתאימות, ניתן להפנות את הלקוח לפתרונות אחרים.

   מה היתרונות בעדשות מגע?

   כיום ניתן למצוא עדשות מגע הנותנות מענה למגוון ליקויי ראיה: קוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמציה ופרסביופיה. עדשות מגע מאפשרות שדה ראיה רחב יותר ומתאימות לאורח חיים פעיל וספורטיבי.

   ברשת איי אופטיק קיים מגוון רחב של עדשות מגע, וניתן גם לייצר עדשות בהתאם לבדיקת אופטומטריסט, כאשר הבדיקה מתבצעת ללא תשלום בכל אחד מסניפי הרשת. בנוסף, ברשת איי אופטיק ניתן ליהנות ממחירי חבילות עדשות מגע לחצי שנה ושנה בשירות עד בית הלקוח.

   איי אופטיק צילום (יח"צ , עופר חג'יוב)
   (צילום: עופר חג'יוב)

   כיצד נאחסן עדשות מגע?

   מידע זה עבור עדשות מגע רכות דו-שבועיות, חודשיות או שנתיות: לפני כל מגע עם העדשות, יש לשטוף ידיים במים וסבון. תחילה יש להוריד את עדשת המגע, להניחן על כף היד, ולטפטף על כל אחת מהעדשות כמה טיפות מהתמיסה הייעודית. שפשוף העדשה עם האצבע יסיר את משקעי השומן או החלבון שהצטברו על העדשה במהלך היום.

   יש להכניס את העדשה למחסנית כאשר היא מכוסה כולה בתמיסה הייעודית. בכל פעם שנרכיב את עדשות המגע, יש לרוקן את המחסנית מהתמיסה ולתת למחסנית להתייבש כשהיא מונחת הפוך על פיסת נייר. יש להחליף מחסנית מידי חודש.

   חשוב לדעת: אין להשאיר את העדשות באותה תמיסה מעבר ל-3 ימים.

   אין להשתמש במי ברז על מנת לנקות את העדשות, אלא אך ורק בתמיסה ייעודית לאותו סוג עדשות. זאת מאחר שהעדשה סופגת נוזלים, ובמים נמצאים מזהמים העלולים לפגוע בעין לאחר הרכבת העדשה. תמיסות על בסיס מי חמצון מומלצות ביותר בשל רמת הניקוי והחיטוי העמוקה יותר (יש לשים לב- שלתמיסות על בסיס מי חמצן הוראות מיוחדות ויש לעקוב אחרי מה שרשום על האריזה).

   למידע נוסף: איי אופטיק,

   לאתר מגזינה

   לאתר עיצוב