להשאיר את הכאב מאחור: שלוש הבעיות שרובכם סובלים מהן

מה גורם לכאבים בגב התחתון, איך אפשר לטפל בכאבי מפרקים ומהן הסיבות לאי פוריות? שוחחנו עם ד"ר מרק ליטווק על שלוש הבעיות הבוערות בקרב מטופלים רבים ושמענו על פתרונות אפשריים

  • כאב גב
  • כאב
ד"ר מרק ליטווק בשיתוף מגזינה, בשיתוף ד"ר מרק ליטווק
"עם השנים, עמוד השדרה מתכווץ, חוליות נצמדות זו לזו, דיסקים בין חולייתיים משתטחים" (צילום: ShutterStock)

גב כואב, מפרקים כואבים, בעיות פוריות מייאשות. פנים רבות יש לתחלואה המודרנית, אך נדמה כי שלוש הבעיות הללו, טומנות בחובן אינספור פניות של מטופלות ומטופלים אל הרפואה הקונבנציונלית, וגם אל זו הבלתי קונבנציונלית. אך לעתים, נדמה שהפתרונות מצויים בשילוב בין השתיים.

הכירו את ד"ר מרק ליטווק, שגדל והתחנך על ברכי הרפואה הקונבנציונלית - בעל תואר ד"ר לרפואה כללית ומומחה לרפואה קוריאנית. הקריירה שלו התקדמה כל העת, אך משהו קרה בדרך. "במהלך הקריירה שלי נתקלתי ביותר ויותר מקרים שבהם הרפואה המתקדמת אינה מוצאת להם פתרונות ומרפא", הוא מספר.

וכך, אוזלת היד הזו היא שדחפה אותו ללימודים מעמיקים של סוג'וק, שיטת ריפוי קוריאנית המבוססת בעיקר על דיקור בכפות הידיים והרגליים, שבהן משתקפים כל חלקי הגוף ומערכותיו בממדים ממוזערים. שוחחנו עם ד"ר ליטווק על שלוש הבעיות הבוערות: בעיות גב, כאבי מפרקים ואי פוריות.

מחלת בכטרב מופיעה יותר אצל גברים, צעירים ומבוגרים כאחד (צילום: ShutterStock)

בעיות גב: מהגב אל הגוף כולו

אחת הבעיות הנפוצות בגב מגיעה בדמות בקע דיסקלי, המאובחן בקרב אנשים מעל גיל 40, אך לעיתים אף אצל צעירים יותר. הגורמים הם ניוון של רקמות שריר וחיבור. "עם השנים, עמוד השדרה מתכווץ, חוליות נצמדות זו לזו, דיסקים בין חולייתיים משתטחים - ובולטים מחוץ לעמוד השדרה. כתוצאה מכך מתרחשת דחיסה של שורשי העצבים, הגורמים לכאב חד בעמוד השדרה המותני והרגליים".

בעיה אחרת היא הספונדילוליסטזיס, מצב שניתן לראות בקרב 5-7% מאוכלוסייה, אך מאובחן לעיתים רחוקות, מפני שאנשים רבים אינם שמים לב יתר על המידה לכאב גב מותני כרוני. במחלה, זיז קוצי של חוליה, מתעוות. התוצאה: החוליה יורדת מטה, תוך שהיא בולטת קדימה או אחורה. התסמינים דומים: כאב בגב תחתון, לעיתים בעכוז, לעיתים רחוקות מקרין לגפיים תחתונות. חוליה שעברה תזוזה עלולה לדחוס את שורשי עצבים ובכך לגרום לכאב.

דלקת חוליות מקשכת הידועה בכינויה "מחלת בכטרב": מופיעה יותר אצל גברים, צעירים ומבוגרים כאחד. המחלה מלווה בכאבים ונוקשות של עמוד שדרה מותני, כאב מתמשך בירכיים ומתח ממושך בשרירי הגב. הסיבה נובעת מדלקת מפרקים ורצועות של עמוד השדרה. זוהי מחלה כרונית פרוגרסיבית, ומעמוד השדרה המותני היא עוברת לעמוד שדרה גבי וצווארי. לעיתים נפגעות רקמות חיבור של איברים פנימיים, כלי דם, כליות, ריאות ואף עיניים.

"כל המחלות הללו קשורות למרידיאן האחורי. אם חלק אחד של המרידיאן סגור או חסום, מופיעות מחלות למיניהן", מסביר ד"ר ליטווק ומפרט כי קיימים שלושה אזורים של אנרגיה בגב: אזור עליון (אזור צווארי ואזור העורף), שתוצאותיו כאבי ראש חדים, חולשה, כושר עבודה ירוד, עצבנות, ראייה לקויה, הצטננות לעיתים קרובות; אזור אמצעי (בין השכמות), שתוצאותיו בעיות בלב ובריאות; אזור תחתון (מותן וסקרום), שתוצאותיו הפרעה בהזנה של כל האיברים של האגן הקטן, כליות, שלפוחית השתן, מעי הגס ומערכת הרבייה.

"בהסרת החסימות האלה ניתן לרפא את כל מחלה. לשם כך דרוש זיהוי של תהליך פתולוגי והבנתו לעומק. רק אבחון בעזרת הסו-ג'וק מאפשר זאת. זאת ועוד: טיפול נכון בעמוד השדרה, מאפשר לשקם את כל מערכות הגוף".

הגורמים הנפשיים לכאבי גב

לדברי ד"ר ליטווק, כאבים בעמוד שדרה צווארי מופיעים לעיתים קרובות אצל אנשים נחושים בדעתם ועקשנים. קורה גם שכאבים בצוואר מלווים בכאבים בברכיים. "העצה שלי: תלמדו להיות יותר גמישים בחייכם".

באשר לעמוד השדרה הגבי - זהו אזור ההשתקפות של מצב הרוח שלנו. "הבעיות מתחילות כאשר מתרכזים יותר מדי בבעיות מן עבר: תחושת אשמה על מאורעות שחלפו, ואי יכולת להיפטר ממחשבות האלה. התוצאה היא תחושת עצב, דיכאון, ייאוש, חוסר בטחון עצמי. כתוצאה מכך, מתחילים כאבים בעמוד השדרה הגבי, מנח עמוד השדרה משתנה, מתחיל להתכופף. הכפיפה הזו מעידה על עומס יתר שאדם לקח על עצמו".

כאבים בעמוד שדרה מותני קשורים לפחד מן העתיד. "לעיתים קרובות, הדבר קשור לחוסר מקצועיות, דכדוך מעומס דאגות יומיומיות, כישלונות מעבר, אכזבה עצמית. על האדם לתכנן את הכול בחייו, לחלק את התכניות שלו לשלבים קטנים - ולבצע אותם במדויק".

תחלואת הפרקים – ברך וירך – כבר נפוצה יותר ממחלות לב וכלי דם ומחלות אונקולוגיות (צילום: יח"צ)

טיפול בכאבי מפרקים ללא ניתוח

מומחים מהמרפאה של ד"ר מרק ליטווק פיתחו תכנית מניעה של מות תאים מוקדם במפרקים ועידוד שיקום רקמת הסחוס עם הזנת הרקמה, שמאפשר למטופל לחזור לאורח חיים בריא ולהיפטר מהכאבים

האוכלוסייה העולמית הולכת ומזדקנת, וכמות האנשים בגיל הזהב הולכת וגדלה. כתוצאה מכך, תחלואת הפרקים - ברך וירך - מתחילה לתפוס את המקום הראשון, וכבר נפוצה יותר ממחלות לב וכלי דם ומחלות אונקולוגיות.

הסטטיסטיקה העולמית מעידה על כך שהיום, ארטרוזיס פוגע ביותר ויותר אנשים. ניתן למצוא את המחלה אצל אחד מתוך שלושה בגילאי 45-64, ובקרב 60-70% מאוכלוסייה מעל גיל 65. לפי ארגון הבריאות העולמי, ארטרוזיס של מפרק הברך הינו סיבה לאי כושר עבודה אצל כל אישה רביעית ואצל כל גבר שמיני.

מדוע זה קורה? "הופעת פתולוגיות ברקמת הסחוס נגרמת על ידי גורמים שונים: טראומות, אורח חיים סטטי או עומס יתר על המפרק, תזונה לקויה. הסחוס הזגוגי (היאליני), חלק ואלסטי, מצפה את פני המפרק ומהווה שכבת ריפוד טבעית וייחודית שמקטינה את העומס על הברך במהלך תנועה ומאפשרת לעצמות לנוע באופן חופשי מבלי להשתפשף זו בזו. בכל מחלת ברך או מפרק הירך, בראש ובראשונה נפגעת רקמת הסחוס - שבמרקמה דומה לספוגית. היא מתייבשת, נעשית דקה - ומתנוונת. בנוסף, הגוף מתחיל לייצר פחות נוזל סינוביאלי, שדומה לחומר סיכה המקטין חיכוך בין העצמות".

ד"ר ליטווק מוסיף כי באם המטופל מזניח את עצמו, תהליך הרס הסחוס הופך להיות מהיר יותר ותופס יותר שטח. כתוצאה מכך נפגע טווח התנועה, נוצרים אוסטאופיטים, ומתחילים כאבים כרוניים. ללא טיפול הולם, המטופל מאבד לא רק את היכולת לתפקד, אלא אף להתנועע בכוחות עצמו.

לרפואה כיום יש כמה פתרונות לבעיה. אחד מהם - הזרקת קורטיזון שפוגעת בתהליך הדלקתי ומשככת כאב לזמן מה, אך גורמת להמשך הרס הרקמה. במידה שתכשירים אנטי דלקתיים אינם יעילים, ניתן לבצע ניתוח יקר, ולא תמיד מוצלח, להחלפת הברך.

מומחים מהמרפאה של ד"ר מרק ליטווק פיתחו תכנית מניעה של מוות תאים מוקדם במפרקים ועידוד שיקום רקמת הסחוס עם הזנת הרקמה שמאפשר למטופל לחזור לאורח חיים בריא ולהיפטר מכאבים מתישים. התוכנית מבוססת על תכשירים מהפכניים טבעיים, ייחודים, שקיבלו אישור של משרד הבריאות הישראלי. הם מחזקים את הסחוס ומעלים את עמידותו מפני פגיעות מכניות, משפרים את אספקת הדם והזנת הרקמות ומאפשרים לרקמת הסחוס לעמוד בעומס של כיווץ ומתיחה. ניתוח תוצאות הטיפול הוכיח את יעילותו: בקרב 85% מהמטופלים ניתן היה לראות שיפור כבר לאחר שבוע ראשון של הטיפול.

כל מטופל מרגיש את ההקלה בכאבים כעבור 30 דקות ממתן התכשיר. טכנולוגיות ייחודיות אלו יאפשרו למטופל לחזור לשגרה בזמן קצר ביותר, ללא צורך בהתערבות ניתוחית. הטיפול יעיל בכל שלב של מחלה, כולל סחוס הרוס לחלוטין. משך הטיפול 6-3 חודשים.

תכשירים מהפכניים טבעיים, ייחודים, שקיבלו אישור של משרד הבריאות הישראלי מחזקים את הסחוס ומעלים את עמידותו מפני פגיעות מכניות (צילום: יח"צ)

אי פוריות: כל הסיבות

בהגדרתו, אי פוריות הוא אי היכולת של זוג בגיל הפוריות להגיע להריון תוך כדי קיום יחסי מין סדיר. "אי פוריות מאובחנת לאחר אי הופעת הריון במשך שנה אחת, אם הזוג קיים יחסי מין לא פחות מפעמיים בשבוע, ללא אמצעי מניעה. לפי נתונים של ארגון הבריאות העולמי, כ-8% מהזוגות במהלך תקופת הפוריות נתקלים בבעיה של אי פריון.

הגורמים לאי פריון אצל אישה כוללים חסימה של חצוצרות; הידבקויות (adhesions) באגן הקטן (גורם פריטונאלי), כתוצאה מניתוח, תהליך דלקתי או אנדומטריוזיס. הידבקויות עלולות לעטוף את השחלה או להימצא בין החצוצרה לשחלה ולמנוע מעבר הביצית לתוך החצוצרה; שינויים אנדוקריניים (הורמונליים) עלולים לנבוע מפתולוגיה של השחלות (ניוון, שחלות פוליציסטיות), פתולוגיות של איברים אנדוקריניים (היפותלמוס, היפופיזה, אדרנלים, בלוטת התריס) ואיברים אחרים (כבד, כליות וכו'). אי פריון מסיבות אנדוקריניות יכול להיגרם על ידי הפרעה מטבולית, מצבי סטרס ועוד. "לא משנה ממה נובע אי פריון אנדוקריני, הוא תמיד יהיה כרוך בפגיעה במנגנון הביוץ"; פתולוגיה של הרחם, האיבר בו משתרש ההריון וגדל העובר; אי פריון אימונולוגי, הנגרם על ידי הימצאות נוגדנים לזרע אצל אישה; אי פריון פסיכולוגי ועוד.

תהליך הטיפול במרפאה של ד"ר ליטווק כולל השלבים הבאים:

1. בירור ואבחון על ידי רופא מטפל, ביצוע תרמומטריה, גילוי תהליך ניווני או דלקת.
2. בניית תכנית טיפול אישית בהתאם למחלות רקע.
3. בקרה יומיומית על תוצאות הטיפול ופידבק ממטופלים.
4. בניית דיאטה אישית לפי תוצאות של בדיקות דם ושתן.
5. ויסות הורמונלי, טיפול בהידבקויות ותהליכים דלקתיים ברחם ושחלות.
6. בדיקה של אלרגיה לזרע, טיפול בה במקרה הצורך. שיפור זרימת הדם לרחם ושחלות, שחזור ריריות של הרחם, אם נפגמו.
7. במקרה הצורך - ביצוע פרוצדורות נוספות לטיפול במחלות רקע.
8. בניית תכנית טיפול בבית לאחר סיום הטיפול במרפאה.
9. הכנה להפריה חוץ גופית (IVF) וליווי מלא במהלך הריון ולאחר הלידה.
10. ביקורת אצל הרופא המטפל לאחר סיום טיפול במרפאה.

לאתר המרפאה של ד"ר מרק ליטווק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully