חדשני ועמיד: המטבח שלכם חייב להיות מורכב מהחומר הזה

מכון התקנים קבע: סיבית ירוקה של EGGER היא החומר הטוב ביותר לייצור מטבחים. ובזמן שבכל העולם הפכה הסיבית הירוקה לבחירה הכמעט בלעדית של יצרני המטבחים והארונות, ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם, שבה אנשים עדיין "תקועים" בעידן הסנדוויץ'

  • מטבח
בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
הסיבית הירוקה הפכה לבחירה הכמעט בלעדית של יצרני המטבחים והארונות (צילום: יח"צ)

בואו נעשה ניסוי: שאלו את יצרני המטבחים ואת והנגרים בארץ ממה הכי כדאי לייצר את ארון המטבח שלכם. סביר להניח שכולם ימליצו לכם פה אחד על סיבית ירוקה. מופתעים? הסיבה פשוטה להפליא: כיום, אנשי המקצוע בישראל יודעים היטב את מה שהבינו מזמן באירופה ובשאר העולם - סיבית ירוקה היא החומר הטוב ביותר לייצור מטבחים וארונות קיר.

עם זאת, בזמן שבכל העולם הפכה הסיבית הירוקה לבחירה הכמעט בלעדית של יצרני המטבחים והארונות, ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם, שבה אנשים עדיין "תקועים" בעידן הסנדוויץ'.
מקורה של האהדה של הצרכן הישראלי ללבידי הסנדוויץ' המיתולוגיים, היא בתדמית החיובית שדבקה בלוחות האלה לפי שנים. ועל אף שתהילת העבר הזו כבר חלפה מן העולם - הישראלים עדיין ממשיכים לדרוש, ואנשי המקצוע בלית ברירה נאלצים לספק, ולו מהחשש שלקוחותיהם שאינם ערים למהפך, עדיין רואים בסיבית חומר זול ואיכותי פחות.

עוד באותו נושא

תשכחו מהלפטופ: הקאמבק של הספריות כבר כאן

לכתבה המלאה
בישראל עדיין לא מודעים לאיכות שיש לסיבית (צילום: יח"צ)

עלייתו ונפילתו של הסנדוויץ'

אבל הסנדוויץ' כאמור שייך להיסטוריה. בראשית שנות השבעים של המאה הקודמת היו לוחות הסנדוויץ' הלהיט החם של יצרני המטבחים והארונות בישראל. השוק נשלט אז על ידי מספר מצומצם של מפעלים מקומיים, ביניהם עץ לבוד, קלת אפיקים ולבידי אשקלון. ולמרות מחירו הגבוה, לוח סנדוויץ' כחול-לבן שנחשב איכותי מאוד, כיכב אז כמעט בכל מטבח ישראלי.

בשנים שלאחר מכן, הורדת המכסים הגבירה את יבוא הלוחות מחו"ל, והתעשייה המקומית חוסלה בהדרגה, ומשם זה רק הלך והתדרדר. והנה הפתעה נוספת: כיום, כ-90% מלוחות הסנדוויץ' המשווקים בישראל מגיעים מסין. איכות הלוחות האלה ירודה ביותר וגורמת בעיות קשות בתהליך הייצור ובתפקוד הארונות. הלוחות הסיניים מיוצרים מפיסות של יריעות שנכבשו בדבקים באיכויות נמוכות, והתוצאה היא לוחות לא מפולסים, עם הפרשי גבהים וחוסר רציפות. מה שאומר גם בעיות אסתטיות לרוב.

בעוד שעץ סנדוויץ' גורם ללא מעט בעיות, הסיבית הירוקה נוחה לעבודה וגורמת לפחות תקלות (צילום: יח"צ)

סרבולים ותקלות: הסנדוויץ' ואתם

השימוש בלוחות הסנדוויץ' הנחותים המשווקים כיום, דורש עבודה קשה ומורכבת יותר בזמן הייצור כדי לקבל מפלס לוח אחיד, וכדי למנוע תקלות בתפקוד המטבח. הדוגמאות לכך הן רבות. כך למשל, חיבור הפרזול ללוחות לא ישרים גורם לתקלות בתנועת המגרות על המסילות או בסגירת הדלתות, וכדי למנוע זאת הנגרים נאלצים להוסיף קושרות בתוך הארון.

אך זה לא נגמר בכך: בעיות נוספות נובעות מן העובדה שהסנדוויץ' הוא חומר "נושם". כלומר הלוחות מתכווצים ומתרחבים כתוצאה משינויי אקלים, שינויים ברמות הלחות והטמפרטורה ויש להם נטייה לתפוח במגע עם מים. בלוחות המיובאים מסין, שינויי התצורה קיצוניים עוד יותר, בעיקר לאחר הדבקת פורמייקה או פורניר בצד אחד. כך שעל מנת למנוע התעקמות יש לבצע הדבקה משני הצדדים או להוסיף ללוח מותחנים.

זהו תהליך מסורבל ליצרני ארונות, אבל הכרחי, שכן שינויים מילימטריים שיתרחשו בחומר, ישבשו בעתיד את תנועת הדלתות והמגרות או לחלופין יגרמו לעיוות בתנוחת הארון.

מטבחים מיוצרים זה שנים מסיבית ירוקה של EGGER, המיוצרת בתהליך אקולוגי על-פי תקני בריאות מחמירים (צילום: יח"צ)

העולם התקדם לסיבית ירוקה של EGGER, מה אתכם?

ובכן, כפי שכבר ציינו, ברוב העולם, הסנדוויץ' כבר מזמן אינו אקטואלי. מטבחים מיוצרים זה שנים מסיבית ירוקה של EGGER, המיוצרת בתהליך אקולוגי על-פי תקני בריאות מחמירים, ונושאת "תו ירוק".

מדובר בלוחות שעשויים מ-100% משבבים של עץ מעובד המיוצרים מ-80% שבבי עץ אורן ו-20% שבבי עץ בוק, אשר נדחסים יחד עם דבק איכותי ידידותי לסביבה. את העיסה המתקבלת מחממים בטמפרטורות גבוהות במיוחד, והתוצאה היא לוח חזק, אחיד וקשיח בעל דחיסות גבוהה מאוד ואינספור יתרונות. בשונה מסנדוויץ', לוחות הסיבית אינם מושפעים משינויי אקלים, הם מפולסים לחלוטין, נוחים לעבודה ומאפשרים רמת גימור מושלמת ללא צורך בליטוש.

נוסף על כך, לוחות הסיבית הירוקה של EGGER עוברים הדברה נגד תולעים וטרמיטים ואינם מהווים "מעדן" למזיקים כמו הסנדוויץ'. מעבר לכך, התכונה הבולטת של לוחות הסיבית והסיבית הירוקה בפרט, הוא עמידותם הגבוהה בפני לחות ומים, אשר הופכת אותם לחומר אידיאלי לייצור ארונות מטבח, ארונות קיר וחדרי רחצה.

הסיבית הירוקה של EGGER הוכחה כבעלת עמידות גבוהה יותר במים (צילום: יח"צ)

ומה אומרים במכון התקנים?

בבדיקה השוואתית שערך מכון התקנים הישראלי בין סיבית ירוקה מתוצרת EGGER לבין לוח סנדוויץ' מצופה פורמייקה, נקבע כי הסיבית הירוקה היא החומר המתאים ביותר לייצור מטבחים וארונות קיר. בשני הפרמטרים שבדק מכון התקנים, התוצאות היו חד משמעיות. הסיבית הירוקה של EGGER הוכחה כבעלת עמידות גבוהה יותר במים ונמצא כי הכוח שנדרש לשליפת בורג מלוח סיבית היה גדול מאשר זה נדרש כדי לשלוף את הבורג מלוח הסנדוויץ'.

כדאי לדעת כי מאז שנערכה הבדיקה הראשונית ועד היום, איכות לוחות הסנדוויץ' ממשיכות להתדרדר ואילו לוחות הסיבית הירוקה של EGGER ממשיכים להשתכלל ולהשתפר בהתמדה. מכאן שתוצאות הבדיקות עדכניות שיפורסמו בקרוב עתידות להעיד על יתרון משמעותי עוד יותר של הסיבית הירוק ה על פני הסנדוויץ'.

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מזמינים מטבח, ארון קיר או ארון לחדר האמבטיה - יותר ממומלץ לבקש מהיצרן רק סיבית ירוקה. כאשר תתקדמו לסטנדרט האירופאי, תחושו היטב בהבדל.

לאתר חברת EGGER

לאתר מגזינה

בפעם הבאה שמזמינים ארון, כדאי שיהיה מסיבית ירוקה (צילום: יח"צ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully