שניות מאסון: ה"קוד" שיגלה האם תיפרדו או תיהנו מזוגיות טובה

הכרת מישהו באפליקציית דייטינג? אחלה, אבל קרוב לוודאי שתזרקי אותו אחרי דייט-שניים. או, במקרה שהתבלבלתם קצת, אחרי שנה-שנתיים. איך יודעים? ארבעת הגורמים שמרמזים על פרידה

רעות בנימיני בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
15/07/2019
האפשרויות הרבות באפליקציות גורמות לנו להתנג פחות יפה כלפי האחר(צילום: ShutterStock)

אפקליקציות הדייטינג למיניהן הופכות, לכאורה, את עניין מציאת בן הזוג, היזיז או הסטוץ לפשוט הרבה יותר: יש לנו המון מועמדים אופציונליים לבחור ביניהם, הדרך לפנות אליהם (או שהם יפנו אלינו) קלה מאוד ולא מצריכה ביטחון עצמי גבוה מדי - קליק קטן וזהו - וההתכתבות הופכת את ההיכרות הראשונית לפחות מלחיצה ויותר זורמת.

עד כאן הכול טוב ויפה. הבעיה היא ששפע ההיצע הזה, בשילוב הדינמיקה הקרירה של התקשורת בהודעות קצרות בכתב, הופך אותנו - גם מחוץ לכותלי האפליקציות האלה - לקצת פחות בני אדם: רשת הביטחון המדומה שהאחרונות מעניקות לנו עשויה בהחלט לגרום לנו להתנהג באופן לא אנושי, לעתים אף מרושע, כלפי האדם שבחרנו להיפגש איתו ולאחר זמן מה - באותה פגישה, או שבוע-שבועיים אחר כך - החלטנו להיפרד ממנו.

יותר ויותר חוקרי זוגיות מגיעים לאחרונה למסקנה שהאפליקציות האלה הופכות את האינטראקציה הבין-אישית במהלך דייטים לחסרת לב ורגשות: אין לנו בעיה "לנפנף" בחור בדרך מהירה מדי ומגעילה מדי, שכן יש מיליון אחריו בתור. "במקרים רבים אנשים היום עצלים או חצופים כשזה מגיע לתקשור הרגשות שלהם עם אנשים מחוץ לתחומי הרשת", אומרת בריאנה ריידר, מייסדת אפליקציית ההיכרויות juicebox. "בתקשורת של דייטינג זה בולט במיוחד, כי באמת, כשההיצע גדול אנשים מרגישים שאין טעם להשקיע יותר מדי בתקשורת".

זוג משועמם. יח"צ,
הסתגרות ושתיקה כדי להימנע מוויכוח או כתוצאה מעלבון שהוטח בנו היא בעייתית(צילום: יח"צ)

זוגיות, בכלל, היא עניין בעייתי, ספק טבעי וספק תוצאה של פרדיגמה חברתית. לא פלא שאחרי תקופה מסוימת של שלהוב חושים, רבים מבין הזוגות מגיעים למסקנה שהם לא נועדו זה לזה ומחליטים להיפרד או, במקרה שהיו נשואים, להתגרש.

אף על פי שזוגיות מבוססת, בראש ובראשונה, על אלמנטים רשמיים ונפשיים, החוקרים העצמאיים ג'ון גוטמן ורוברט לווינסון החליטו כבר בשנת 1976 לתקוף את הנושא בדרך מדעית, מתמטית, ועד לתחילת שנות ה-2000 הם גילו ארבע גורמי מפתח שמהווים, לטענתם, "קוד" שבעזרתו ניתן לדעת מראש אם זוג עתיד להיפרד/להתגרש או להמשיך לחיות יחד באושר: הגורמים האלה רלוונטיים גם לימינו וכדאי מאוד לשנן אותם יחד עם בני זוגנו:

1. ביקורתיות. מותר, כמובן, להתווכח, לריב ולאחוז בדעות שונות על נושאים שונים, אבל כשאחד מבני הזוג מבקר את עצם האישיות של השני, יש בעיה.

2. בוז. כבוד הדדי הוא מושג מפתח בזוגיות. לגלגל עיניים כשהוא אומר לך משהו או, שלא נדע, לחקות אותו, זה אסון לזוגיות.

3. מגננות אקטיביות. יש לנו נטייה להאשים את האחר, כשהלה מטיח בנו אשמה כלשהי. זה יוצר מעגל מתגבר של זעם הדדי - ולא, זה לא טוב לנו.

4. השתבללות. כלומר, הסתגרות ושתיקה כדי להימנע מוויכוח או כתוצאה מעלבון שהוטח בנו. במצב כזה כדאי לבקש מבן הזוג הפסקה ולצאת להליכה של 10 דקות בחוץ, לסידור המחשבות. בהצלחות.

לאתר מגזינה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully