פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השכן מוריד מים בשירותים והרעש משגע? הפתרון האלגנטי והמפתיע

   הרעש הבוקע ממערכות השפכים ומערכות המים בבניין שלכם מטריף אתכם? נכון, אנו לא תמיד מדברים על זה מספיק, אולם בעזרת תכנון והתקנה מוקפדים מראש, ניתן לשפר את איכות החיים - וגם להעלות את ערך הבניין

   שירותים (ShutterStock)
   בעזרת תכנון והתקנה מוקפדים מראש של תוואי וצנרת ניתן לשפר את איכות חייהם של הדיירים (צילום: ShutterStock)

   אין מי שלא מכיר את הסיטואציה הזו: אמצע הלילה, כולם ישנים. השכן החביב מהקומה למעלה מדיח את האסלה שלו, ואתה שומע רעש לא נעים של מי ביוב היורדים בצינור מעל מיטתך. בהחלט לא נעים, שיכול להוציא מהדעת גם אנשים שלווים במיוחד. מערכת שפכים שאינה מותקנת כהלכה, או כזו שאינה מתאימה לבניין, עשויה לגרום לרעש מטריד ולא מקובל שיוביל לתלונות ולתיקונים יקרים.

   אז נכון, אנו לא תמיד מדברים על זה מספיק, אולם בעזרת תכנון והתקנה מוקפדים מראש של תוואי וצנרת ניתן לשפר את איכות חייהם של דיירים בבניינים שונים, והודות לכך - להעלות את ערך הבניין.
   בשונה מבעבר, המודעות לרעש, העלייה ברמת החיים והמחיר הגבוה של הדירות - מביאים יותר ויותר אנשים להתעניין גם בנושא האקוסטיקה. וכשמדברים על אקוסטיקה, מכוונים גם לרעש הבוקע ממערכות שפכים ומערכות מים.

   אקוסטיקה נכונה: בבית וגם במלון

   הבעיה המדוברת בולטת בעיקר בשני סוגי בניינים - בתי מגורים ובתי מלון. כמעט כל אחד מכיר את המצב שבו הוא נח בחדרו שבמלון, אך משום שאורח באחת הקומות העליונות מחליט להתרחץ, לפתע פתאום המנוחה מופרת בשל הרעשים המתלווים. למעשה, חלק ממדריכי התיירות המובילים בעולם נוהגים לדרג מלונות, בין השאר, באמצעות בחינה של נושא האקוסטיקה. בעיה דומה קיימת בבנייני יוקרה שונים.

   ישנם כמה צעדים לפתרון בעיית האקוסטיקה בבניינים, ונקודת המוצא שאליה יש להתייחס היא כי במקום ליצור רעש ואז לנסות להפחית אותו, יהיה פשוט יותר למנוע אותו מראש. באופן זה, יש להביא בחשבון עקרונות תכנון כלליים:

   * מטרת התכנון הנכון היא להגן על משתמשי הבניינים מפני מקור הרעש (בין שנגרם על ידם ובין שעל-ידי אחרים). לכן יש למקם את מקור הקול הרחק מן האזורים שמצריכים הגנה. כך למשל, דוגמת חדר שינה וסלון (כדאי לדעת כי שירותים וחדרי רחצה אינם דורשים הגנה מאחר שאינם נמצאים בתקן).

   * יש להשתמש בקירות קדמיים (Prewall) לתליית מיכלי הדחה, במקום התקנה מבוטנת בקיר עצמו.

   * יש להימנע משינויי כיוון צנרת. הסיבה: לטיפול לא נאות בצנרת יש השפעה ממשית על מפלס הקול.

   * יש להימנע מצינורות גלויים וחשופים. את הצינורות הללו יש למקם מאחורי קיר, פיר או תקרה תלויה.

   * יש להפריד את כל ההתקנות הסניטריות מן הבניין (הפרדה של צינורות עם "מתלי צנרת מגופרים" או שרוול מבודד, הפרדה של אסלה מאריחי הקרמיקה עם יריעת בידוד אקוסטית: הרכבה והתקנה במערכות קיר סניטרי).

   צינורות הניקוז ומערכות ההתקנה של גבריט מיועדים לאופטימיזציה של ספיגת קול (יח"צ)
   צינורות הניקוז ומערכות ההתקנה של Geberit מיועדים לאופטימיזציה של ספיגת קול (צילום: יח"צ)

   סוד התכנון: כך תשיגו שקט בקלות

   1. הגדר חדרים מוגנים: השקט מתחיל בתכנון קומות מוקפד. חדרי שינה וחדרים שקטים נוספים מצריכים הגנה מיוחדת.
   2. התקן קיר קדמי (Prewall) מודרני. בניית חדרי רחצה בעזרת קירות קדמיים היא הבסיס לבידוד אקוסטי חדשני.
   3. יש להימנע ממגע בקירות המבנה. חומרים סופגי רעשים המותקנים במיקום הנכון מונעים את התפשטות הרעידות ברחבי הבניין.
   4. בחר במוצרים שקטים. צינורות הניקוז ומערכות ההתקנה של Geberit מיועדים לאופטימיזציה של ספיגת קול.

   בהקשר זה, כדאי לדעת כי נציגות חברת Geberit בישראל, הקימה לאחרונה במרכז ההדרכה שלה חדר אקוסטיקה מיוחד. באמצעותו מודגמים הבעיות והפתרונות האופטימליים לנושא האקוסטיקה בבנייני מגורים, וזאת לאחר ביצוע בדיקות אקוסטיות לחדרי רחצה על פי שיטות ההתקנה הנפוצות בישראל. החברה אף תקיים בזמן הקרוב סדרה של ימי עיון בהשתתפות יזמים, חברות בנייה, אדריכלים, מתכננים ויועצי צנרת ואקוסטיקה, על מנת להעביר ידע לשוק הישראלי על הפתרונות הנכונים בנושא מערכות סניטציה שקטות במבנים.

   לאתר חברת Geberit

   לאתר מגזינה

   צינורות הניקוז ומערכות ההתקנה של גבריט מיועדים לאופטימיזציה של ספיגת קול (יח"צ)
   חברת Geberit מספקת פתרונות אופטימליים לנושא האקוסטיקה בבנייני מגורים (צילום: יח"צ)