האדריכלים שהגשימו חלום היסטורי ברמת השרון

לאחר שחלמו על כך במשך שנים, לקחו על עצמם האדריכלים רותי וערן יעקבי אתגר מורכב: להפוך את מתחם באר המים ההיסטורית, שניצבה מוזנחת בלב רמת השרון, ולשלב בה גלריית אמנות חדישה ומרהיבה. כשהישן והחדש מדברים באותה השפה

  • רמת השרון
בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
פגישה מקרית שהובילה ליצירת מתחם עירוני בעל ערך סביב באר המים ההיסטורית ברמת השרון (צילום: יח"צ)

אומרים שלעתים, הדברים הטובים ביותר מתרחשים לגמרי במקרה. בהפתעה גמורה. תשאלו את האדריכל ערן יעקבי, שהגיע באחד מן הימים למשרדי עיריית רמת השרון, בכדי לסגור חוב ישן. על מדרגות העירייה, הוא פגש במקרה את ראש העיר ולא יכול היה להתאפק: "מה קורה עם הרעיון המצוין שלכם?", אמר לו וראש העיר חייך והתלוצץ כששאל "איזה מהם?".

יעקבי השיב שהוא מתכוון לגלריה לאמנות במתחם באר המים ההיסטורית. ראש העיר עצר את הליכתו, הביט ביעקבי והפתיע: "בוא נדבר על זה".

יעקבי התמלא בהתלהבות. מדובר באחד המתחמים ההיסטוריים המרגשים והמסקרנים ביותר ברמת השרון של פעם.

בתוך זמן קצר, קיבל משרדם של רותי וערן יעקבי אור ירוק להגיש הצעה אדריכלית-עיצובית בפני העירייה, ומכאן הכל החל להתגלגל. "בתוך שבועיים מאומצים גיבשנו תכנית ורעיון אדריכלי לפרויקט שתמיד חלמנו עליו - גם כתושבי רמת השרון וכמובן גם כאדריכלים", הוא מספר.

עוד בוואלה!

הכירו את ה-Airbnb של עולם החנויות

לכתבה המלאה
המים ההיסטורית, המצויה בשדרות ויצמן שברמת השרון, נחפרה ידנית בשנת 1927, לעומק של כ-45 מטרים וסיפקה מים ליישוב הצעיר (צילום: יח"צ)

ההשראה: מקור החיים של היישוב הצעיר

באר המים ההיסטורית, המצויה בשדרות ויצמן שברמת השרון, נחפרה ידנית בשנת 1927, לעומק של כ-45 מטרים וסיפקה מים ליישוב הצעיר. על גג מבנה הבאר אף הוקמה עמדת שמירה של ההגנה, ובמפעל הקירור שמאחורי הבאר הוסתר מטווח נשק. אך כפי שקורה לעתים קרובות (מדי), עם השנים ננטש המפעל והמתחם כולו הפך למגרש גרוטאות חסר כל ייחוד וחן.

הפרזנטציה כללה תכניות והדמיות לעיצוב המבנה בפני ראש העיר בהשתתפות מספר ראשי ערים נוספים וההצעה התקבלה ואושרה. אך מסתבר כי לעתים יש להקפיא מעט חלומות ולו לזמן קצר: הפרויקט אכן תוכנן ונבנה אולם, מסיבות שונות, במהלך הבנייה נעצרה העבודה והוקפאה לתקופה ארוכה והמתחם שוב עמד בשיממונו. עם כניסתו לתפקיד של ראש העיר המכהן אבי גרובר, התחדשה העבודה במלוא המרץ והפרויקט הובא בימים אלה לידי סיום.

השילוב של שימור היסטורי עם גלריה חדישה לאמנות עכשווית היווה אתגר אדריכלי מרתק (צילום: יח"צ)

"בהיותנו תושבי רמת השרון, חלפנו לעיתים קרובות ליד המתחם", מספר יעקבי. "שוב ושוב חזר הנושא של איך מחיים את המקום הזנוח הזה. גלריה לאמנות במבנה ההיסטורי של הבאר תמיד נראה הפתרון המתבקש. המתחם נמצא על שדרות ויצמן, אל מול שביל הפסלים, גלריית החוצות ואנדרטת הזיכרון המרכזית. ציר זה עתיד להיות חשוב ומרכזי עוד יותר עם התפתחות העיר מערבה", מוסיף יעקבי, שמשרדו עוסק מזה שנים רבות בפרויקטים של שימור היסטורי. ביניהם ניתן למנות את שימור ושיקום תחנת הכוח המנדטורית ומרכז המבקרים של חברת החשמל בירושלים, מוזיאון אילנה גור ביפו העתיקה, מוזיאון תעשיית השמנים בחיפה, בית ראשונים עמק חפר, בית ראשונים הלורד מונד ועוד. על אלה זכה המשרד בתעודת הוקרה מאת נשיא המדינה.

היסטוריה שקופה

בפרויקט זה, השילוב של שימור היסטורי עם גלריה חדישה לאמנות עכשווית היווה אתגר אדריכלי מרתק. הרעיון העיצובי המרכזי העומד בבסיס התכנון הוא יצירת מעטפת שקופה העוטפת את המבנה ההיסטורי, ובד בבד חושפת את מיצגי האמנות לעוברים בשדרה.

המתכננים יצרו כיכר פנימית אחורית המיועדת לפעילות קהילתית-אמנותית עם רחבת פעילויות ומופעים, אמפיתאטרון קטן של מושבים מדורגים במרכז המנוצל היטב לטובת סדנאות המפלס התחתון ואזור ישיבה חיצוני מיועד לשרת את הקפטריה המתוכננת. הרצון לקשור ולחשוף את הכיכר הפנימית לקהל המגיע משדרות ויצמן, הכתיב בחזית המזרחית עיצוב של עקומת זכוכית המובילה בטבעיות אל הכיכר הפנימית ומחזקת את הקשר לרחוב.

הבאר מחופה במדרך זכוכית משולב בדק עץ מוגבה ומאפשר צפייה לעומק הבאר באופן שממחיש את שיטות שאיבת המים באזור (צילום: יח"צ)

הפרויקט כולל אולם כניסה המיועד להתכנסות ראשונית. בהמשכו ממתינה למבקרים תצוגת אמנות תלת-ממדית וקיר לתליית עבודות, החשוף לקהל מחוץ למבנה בזכות מעטפת הזכוכית. אולם הבאר עצמה מיועדת לתצוגת ההיסטוריה של המושבה. הבאר מחופה במדרך זכוכית משולב בדק עץ מוגבה ומאפשר צפייה לעומק הבאר באופן שממחיש את שיטות שאיבת המים באזור.

שני אולמות תצוגה נוספים צמודים מיועדים לתערוכות מתחלפות. עוד במקום: קפטריה הנפתחת אל הכיכר הפנימית, אולם תצוגה קטן בפרק החיבור למבנה האחורי ומעלית הנוסעים וכן משרדי הגלריה, הממוקמים במפלס העליון.

ההשראה ממשיכה גם אל האגף האחורי במפלס התחתון. שם מצויים אולמות שיועדו לסדנאות - סטודיו לאמנים וכן אחסון למוצגים. מערכות המבנה נועדו לשרת ולשמר מוצגי אמנות מגוונים תוך שמירה על בקרת אקלים מתאימה.

"אנחנו מאמינים שמבחנו של שימור היסטורי מוצלח הוא שילובו בתכנים חדשים למען שימוש קהילתי", מסכם יעקבי את הרעיון כולו על רגל אחת.

אדריכלות: יעקבי אדריכלים בע"מ.
בהשתתפות אדריכל אשר מלול

פרטי התקשורת:

יעקבי אדריכלים בע"מ
רח' הבנים 14ב רמת השרון
03-5470338 0523-604561 פקס 03-5471340
eranarc@bezeqint.net
http://www.jacoby-studio.com/


לאתר מגזינה

אולם הבאר במתחם (צילום: יח"צ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully