פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "זוגיות צריך לבשל על אש קטנה ולבחוש כל הזמן, אחרת זה נשרף"

   רגע לפני הרצאה נוספת של ענת לב אדלר, היא מדברת על הזוגיות עם בעלה, על הסוד לאהבה ארוכת שנים ועל סקס

   ענת לב אדלר (יח"צ)
   "המון זמן הסתובבתי עם הרעיון לשלוף קלף יומי ולקבל מסר לעצמי, וכאשר הפכתי את הרעיון למוצר זה היה מתוך רצון לענות על הצורך האישי שלי". ענת לב אדלר (צילום: יח"צ)

   "תכניס אותי לחדר עם אלף נשים ואני מאושרת, תכניס אותי לחדר עם עשרה גברים ואני בלחץ", אומרת הסופרת, המרצה והעיתונאית ענת לב אדלר. "יש משהו בחיבור של נשים לנשים שהוא טבעי ומחבק עבורי. הרצאת הדגל שלי, 'כותבת ומוחקת אהבה', מדברת על מסע אמצע החיים, ובמרכזה השאלה מה קורה לנו שם בגיל 40 או 50, ששולח אותנו לחשב מסלול מחדש, שגורם לנו להינתז כמו פקק מתוך בקבוק שמפניה ולבחון את החיים שלנו במבט לאחור ובציפייה קדימה, כדי לבדוק מה כבר הספקנו ומה אנחנו עוד כמהים להשיג. בכלל, האם אנחנו נאמנים לטבע הנשכח והפראי שלנו ולמי שהיינו לפני שהפכנו להיות הורים או עובדים על המסלול המהיר להצלחה?

   "בני האדם הם היצורים החיים היחידים על פני כדור הארץ שמודעים לסופיות של החיים שלהם. רק אנחנו יודעים שיום אחד לא נהיה כאן, ושיום אחד תיק התרופות יהיה יותר גדול ויותר יקר מתיק האיפור. וכשהתובנה הזו מכה בנו, אנחנו עוצרים ושואלים את עצמנו שאלות שלפני כן לא היה לנו את האומץ לשאול. אנחנו מפרקים מערכות יחסים ארוכות שנים, בין אם זה בקריירה ובין אם זה בחיים האישיים, אנחנו מחשבים מסלול מחדש, חוזרים לאהבות ישנות במישורים רבים, נזכרים במי שהיינו פעם ושואלים את עצמנו לאן הלכנו לנו לאיבוד. זה לא סתם שגברים פתאום עולים על טייץ ומדוושים את עצמם לדעת, ושנשים עולות על סאפ או יוצאות למלכת המדבר. זה קורה לנו כי אנחנו מבינים שהחיים זה עכשיו. אגב זה גם שמה של מחברת ההשראה החדשה שלי שיצאה ממש עכשיו, יחד עם ערכת קלפים באותו שם".

   ללב אדלר יש אינספור מוצרים הפונים במיוחד לנשים. "זו שנה נוספת שאני משיקה יומן שיש בו תוכן לנשים בלבד, וגם מראה, כדי שאפשר יהיה לחדש את הליפסטיק. היומן רואה אור כבר עשור וחצי והצטרפו אליו עם השנים גם קולקציות של מחברות תוכן, לוחות שנה וקלפי השראה של המותג ענת לב-אדלר. כל מוצר שיצא עד היום זה משהו שרציתי שיהיה לי בתיק. למשל הקלפים - המון זמן הסתובבתי עם הרעיון לשלוף קלף יומי ולקבל מסר לעצמי, וכאשר הפכתי את הרעיון למוצר זה היה מתוך רצון לענות על הצורך האישי שלי, נשים אחרות כמובן אהבו והתחברו וזה משמח אותי מאוד".

   יש בישולים, יש זוגיות

   העולם נחשב היום שוויוני מאי פעם בעבר. האם עדיין נשים צריכות הרצאות לעצמן, מחברות לעצמן, יומנים לעצמן?

   "העולם אכן שוויוני מאי פעם, אבל נשים עדיין מרוויחות שליש פחות מגברים, ונשים הן עדיין אלה שנאנסות ומותקפות ומוטרדות מינית בשיעורים הרבה יותר גבוהים לעומת גברים. נשים הן אלה שעדיין משלמות את מחיר ההתקדמות בקריירה בשנים שבהן מגדלים ילדים, ועדיין נשים הן אלה שמקבלות את המקומות הטובים פחות כאשר מתקיימים מופעים בהפרדה שרק עליהם אני יכולה לכתוב עמודים שלמים, ונשים הן הראשונות שהרבנים מורידים מהטנק כאשר היחידות המעורבות בצבא לא מסתדרות להן עם חוקי ההלכה ונשים הן הנפגעות הגדולות בדיוק מחוקי ההלכה הללו אגב, אז כן. נשים אולי לא צריכות יומנים ומחברות לעצמן - אבל הן בטוח צריכות כסף לעצמן וחדר לעצמן וזמן לעצמן כדי להגיע לאותו שוויון. ואלה בדיוק הדברים שאני מקפידה לכתוב ביומנים ובמחברות שלי, שנשים כל כך מתחברות אליהן. לא לחינם הסלוגן שלי הוא 'מחברת מילים לנשים ונשים למילים'. כל עוד לא נבין שהדרך לשוויון עוברת גם דרך הארנק וגם דרך הנרתיק ושזכותה של האישה על גופה, שום שוויון לא יושג כאן. כל עוד גברים ירשו לעצמם לצבוט לך בישבן במעלית או לאנוס אותך בחדר מעופש בקפריסין, יש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. לכן, את הלימודים המגדריים צריך להתחיל מגיל הגן ולהנחיל את התובנות הללו כמה שיותר מוקדם. כאשר וירג'יניה וולף אגב כתבה שאשה צריכה חדר משלה, המשך המשפט היה שהיא צריכה גם כסף משלה. רק כאשר לנשים יהיה כסף משלהן והן תוכלנה לחתוך ממערכות יחסים מזיקות בלי להיות תלויות בגבר מפרנס, והן תוכלנה לכלכל את עצמן ואת ילדיהן והן תוכלנה להיות עצמאיות בהתנהלותן, להחליט מתי הן הולכות ולאן ובחברת מי - נוכל לדעת שהמהפכה הפמיניסטית הושלמה".

   גלי לנו מה קורה אצלך בבית: מי מבשל - האם את או בעלך? מי שופך את הזבל? מי שוטף כלים?

   "אצלנו בבית יש חלוקה צודקת של המשאבים ושל המטלות, כי בלי זה לא הייתי יכולה לחלום אפילו על קריירה ארוכת שנים ותובענית כמו שיש לי. כשהילדים חולמים על אוכל זה בדרך כלל האוכל של אבא, שהוא זה שמבשל ביומיום. כן, זכיתי בגבר מבשל ואני חייבת להודות שזה אחד הדברים הכי סקסיים בעולם. אגב, הוא לא היה כזה כשהכרנו, זה התפתח עם השנים ומושלם לכל הצדדים. הוא גם זה שמתעסק יותר בבשרים ובתבשילים, אני יותר על האלתורים והדברים שלא דורשים היצמדות למתכון, כי אני, איך שאומרים לי מה לעשות, עושה את ההפך. אז למשל, אני מכינה בבית המון אסיאתי גם מפני שהאוכל שאני הכי אוהבת חוץ מאוכל עירקי כמובן וגם אפשר לאלתר בו עד אינסוף ויש לי אליפות עולם בסלטים, שאותם אני ממציאה מהראש לפי מה שיש במקרר. באופן כללי אני ממליצה להתחתן עם גבר שיודע לבשל, כי בדרך כלל זה אומר שהוא גם יודע לאכול ומחובר מאוד ליצרים שלו וככה את אף פעם לא תישארי רעבה".

   ענת לב אדלר עם יעל בר זוהר (יח"צ , סטודיו דג הזהב)
   "הסוד לזוגיות ארוכת שנים הוא קודם כל להיות חברים טובים". ענת לב אדלר עם יעל בר זוהר (צילום: סטודיו דג הזהב)

   את מדברת בהרצאה על סוד הזוגיות ארוכת השנים: "זוגיות צריך לבשל על אש קטנה ולבחוש כל הזמן כמו ריבה, אחרת זה נשרף". יש סוד לחיי נישואים ארוכים יותר, ובאושר?

   "ברומן שלי 'כותבת ומוחקת אהבה' אומר אחד הגיבורים שאושר הוא המצאה שיווקית של העולם המודרני שאנחנו מייחסים לה יותר מדי משמעות. אני כמוהו פחות מחזיקה מאושר. אני מאמינה בשמחות קטנות ויומיומיות שיש לתלות על שרשרת היומיום ושיוצרות לבסוף אושר גדול. השאלה על סוד הזוגיות ארוכת השנים היא שאלת מיליון הדולר. השאלה על מה משאיר זוגות הרבה זמן ביחד מטרידה אותנו יותר ויותר גם מפני שכיום אנחנו חיים הרבה יותר שנים והעניין הזה של בן זוג אחד לכלללללל הזמן הארוך הזה על פני האדמה הוא די מאתגר, וגם משום שאנחנו בניגוד לעבר לא מוכנים לוותר על הסיפוק והמימוש שלנו בין אם זה בזוגיות ובין אם זה בקריירה או בתחומים נוספים בחיים.

   "הסוד לזוגיות ארוכת שנים הוא קודם כל להיות חברים טובים, לא כמאמר הקלישאה אלא באמת להיות חברים טובים לדרך, כי בלי זה שום דבר לא יצליח. להיות נשואים הרבה שנים זו עבודה קשה. זה טיפול סיזיפי לראש הר ודורש הרבה מאוד מודעות והקרבה. מי כמוני יודעת. הרי בדיוק לפני עשור, כאשר יצאתי למסע של כותבת ומוחקת אהבה, בכלל לא התכוונתי לכתוב ספר. אני כתבתי כדי לא להשתגע. אני הייתי קצת אחרי גיל 40 והרגשתי שאני רוצה לזרוק מהחלון את כל החיים שלי, כולל הבעל. איך זה בסוף נגמר, תצטרכו לבוא ולשמוע בהרצאה, אבל אני בהחלט יכולה להעיד שחלק מהעניין היה משבר שעברנו, ביחד, ושגרם לנו להבין שלמרות הכל אנחנו נשארים כאן. אני חושבת שכל זוג צריך לעבור את האודיסאה שלו כדי לדעת אם הוא חוזר בסוף הביתה. אני גם חושבת שלא צריך להיבהל מהשאלות והתהיות והבדיקות והמחשבות והרצון לפרק וללכת ולעזוב. צריך לאפשר למשבר להיות כי כמו שליאונרד כהן אומר - רק מתוך הסדק יכול להכנס האור. אבל אני שוב מגלה לך קטעים מההרצאה, ואני בכלל רוצה שתבוא לשמוע אותה".

   ענת לב אדלר (יח"צ , גל חרמוני)
   "אם אין סקס בין בני זוג, בעיניי אין זוגיות". ענת לב אדלר (צילום: גל חרמוני)

   אין סקס, אין זוגיות

   מה עמדתך לגבי כל הריגושים שמציפים אותנו מסביב - הרבה יותר קל היום למצוא סטוץ, למשל.

   "גם הרבה יותר קל להשמין כי יש מלא סוכר באוכל והרבה יותר קל לנסוע לחו"ל כי יש טיסות זולות והרבה יותר קל להחליף עבודה כי אנחנו כבר לא מחפשים קביעות וכן, גם הרבה יותר קל לנהל כל מיני סוגים של מערכות יחסים. זה העולם שבו אנחנו חיים וכל אחד צריך להחליט מה מתאים לו ולדעת את המחירים שהוא עשוי לשלם. בכל מקרה, ריגושים הם דלק חיוני מאוד להמשך הקיום שלנו, ומי שלא ימצא אותם בתוך הקשר ימצא אותם בסופו של דבר בדרך כזו או אחרת - בין אם בהסכמה ובין אם לא בהסכמה - מחוץ לקשר. אף אחד הרי לא רוצה למות בתוך החיים של עצמו. או כמו שאומרת יעל גיבורת הרומן שלי, 'הבנתי שהרפתקאות אולי יסכנו אותי, אבל הברור מאליו יהרוג אותי ואני לא רציתי למות כל כך מהר'".

   סקס בין בני זוג הוא מונח שלרוב נשמע דמיוני - הוא רלוונטי, אולי, בחגים ובימי הולדת. את לא סקסולוגית, אבל האם לדעתך יש פתרון ליובש ששני הצדדים מרגישים?

   "כמו בחיים, כך בין הסדינים, זה הכל עניין של תקופות ושל התאמה. אני אכן לא סקסולוגית אבל אני מעולם לא עשיתי סקס בשביל מערכת היחסים שלי או בשביל בן הזוג שלי. גם מעולם לא זייפתי את עצמי, אגב. הסקס הוא קודם כל עבורי. והוא גם לא משהו שאני עושה, הוא האופן שבו אני חיה. ולפעמים אני ביחסים של מאה קמ"ש עם הסקס שלי ולפעמים אני שולחת אותו לאיזו חנייה ארוכת טווח. זה באמת תלוי בי, במפלס ההורמונים שלי, בכמה אני עסוקה ושקועה בדברים אחרים ובמה שהגוף שלי רוצה באותו זמן. אם אין סקס בין בני זוג, בעיניי אין זוגיות. אגב, יש מקרים שבהם יש סקס, וזה ממש לא אומר שמתקיימת גם זוגיות טובה, אבל ההיפך - זוגיות בלי סקס זה לא משהו שאני חושבת שיכול להתקיים לאורך זמן. אגב, בזוגיות ארוכת שנים יש בהחלט תקופות שבהן הסקס לא מתממש, וזה לא סוד, ולא המצאנו כלום, ואף אחד לא צריך לקפוץ בגלל זה מהגג, יש גם פרקים כאלה בספר החיים שלנו, אבל ההוויה שקוראים לה סקס, אסור לה שתמות לא בתוכנו ולא בזוגיות שאנחנו מקיימים".

   הרצאתה הקרובה של ענת לב אדלר תיערך ב-10 בספטמבר ברמת השרון, במתחם הנשי האוס

   לאתר של ענת לב אדלר: www.anatlevadler.co.il