עד שיהיה טוב: אחוות הנשים שתומכת בסובלות מסרטן השד

ענת שוקרון, קרן הלפרין ושלי דגן התמודדו עם סרטן השד, ניצחו אותו ולקחו על עצמן פרויקט משנה חיים: ליווי אישי, מקצועי וחברי של חולות ומחלימות במסגרת קהילת "השדות" בכפר סבא. קווים לדמותה של אחוות נשים אמיתית

בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
03/09/2019

מדוע, בעצם, הקמנו את קהילת "השדות" - מיזם קהילתי התנדבותי בשיתוף מועצת נשים כפר סבא? ובכן, הקהילה הייחודית הוקמה מתוך צורך במענה מיידי לחולות ולמחלימות מסרטן השד. יצרנו מקום שבו נוכל להיפגש, לתמוך ולהעצים אחת את השנייה. מקום שבו נוכל לקחת פסק זמן מהמירוץ סביב הסרטן ופשוט להנות יחד. מקום שבו המחלימות תוכלנה להתמודד עם תופעות הלוואי הקשות, פיזיות ונפשיות כאחד.

שלושתנו - ענת שוקרון, קרן הלפרין ושלי דגן - שייכות לקטגוריה הזאת: גם אנחנו מחלימות מסרטן השד. וקהילת "השדות" היא פרויקט חיינו. מדובר בסדרת מפגשים שכוללים תכנים מעצימים ומעשיירים שמועברים בכיף, ובהתנדבות מלאה, על ידי מרצים, אמנים ואנשי מקצוע מוערכים וטובי לב. כיום, חברות בקהילת "השדות" יותר מ-130 נשים. לצערנו, בכל שבוע מתווספות אלינו נשים נוספות שהסרטן היכה בהן. אצלנו הן מקבלות מענה לכל צורכיהן הרגשיים, המנטאליים והחברתיים.

במסגרת המיזם אנחנו פועלות רבות להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. אנחנו לוקחות חלק במיזמים שונים בעיר הפעילות שלנו, כפר סבא, ביניהם פרויקט ציור על ארונות חשמל ברחבי העיר. באוקטובר - חודש המודעות העולמי לסרטן השד - נערוך אירוע גדול כדי להעלות את המודעות והחשיבות של גילוי מוקדם.

במקביל, אנחנו עובדות על שני פרוייקטים קהילתיים גדולים נוספים: הראשון נקרא "סירי בריאות" ובמסגרתו נשים וגברים מבשלים בהתנדבות עבור נשים שנמצאות בטיפולים או במצב בריאותי ירוד ואינן מסוגלות לבשל עבורן ועבור משפחתן ; השני הוא קבוצת בת של "השדות" שתהווה תמיכה לנשים הנמצאות בתחילת דרכן עם הסרטן, עוד לפני תהליך הטיפולים. בסיוע צוות של עובדת סוציאלית שמתמחה בסרטן, פסיכולוגית רגשית ופסיכותרפיסטית, נספק לאותן הנשים את התמיכה שהן כה זקוקות לה בתחילת הדרך.

עוד בוואלה!

בלי רגשי נחיתות: הנשים שמעניקות עתיד לאלו הנופלות לזנות

בשיתוף מגזינה
ענת שוקרון, קרן הלפרין ושלי דגן מקהילת שדות, מיזם קהילתי התנדבותי בשיתוף מועצת נשים כפר סבא. באדיבות המצולמים
פועלות רבות להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. ענת שוקרון, קרן הלפרין ושלי דגן(צילום: באדיבות המצולמים)

אין תחליף להכלה

המסר שלנו, בראש ובראשונה, הוא שגילוי מוקדם מציל חיים. נשים צריכות להבין שכיום אין קריטריונים ברורים לתחלואת סרטן השד. זה עלול להכות בכל אחת, מגיל 20 ומעלה ולכן יש חשיבות רבה לביקורים סדירים אצל כירורג שד, לבדיקות ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40 ולמודעות לשינויים בשדיים שלנו, כמו למשל שינוי צבע, גרד, פריחה, שקיעה של הפטמה, הפרשה מהפטמה וכאב. כל אלה ועוד מחייבים בדיקה אצל כירורג שד. שלושתיינו נמצאות כאן כיום, חיות ונושמות, בזכות הגילוי המוקדם.

המסר החשוב הנוסף שלנו הוא שאף אחד מהרופאים, מאנשי המקצוע ומהגופים הרלוונטיים לא מוסר לנשים מידע על "היום שאחרי". כלומר, היום שאחרי שמסתיימים כל הטיפולים, כשאת נקייה מסרטן, כביכול "בריאה" ואמורה לשוב לשגרת חיים תקינה. הם לא מספרים לך על ההשלכות לטווח הקצר והרחוק של הניתוחים, הטיפולים והתרופות, ועל הכאבים הבלתי פוסקים בגוף ובנפש. אלו בדיוק הסיבות והנסיבות שהביאו אותנו להגות את רעיון המיזם החשוב שנקרא קהילת "השדות". מיזם שנותן מענה לנשים כמונו, שמתמודדות עם חוסר ידיעה, חוסר אונים וחוסר יכולת של הסובבים אותנו להבין ולהכיל אותנו. במקרה שלנו, זר באמת לא יבין זאת.

אין תחליף לתמיכה, להכלה, להבנה ולשחרור שאנחנו, הנשים של קהילת "השדות", מעניקות אחת לשנייה. החזון שלנו הוא שבכל עיר ובכל אזור מועצות הנשים והעיריות ירימו את הכפפה, כמו בכפר סבא, ויקימו קהילות בת של "השדות". ויפה שעה אחת קודם.

לעמוד של קהילת "השדות" בפייסבוק

לאתר מגזינה

  • סרטן השד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully