למה לי פוליטיקה עכשיו? הקריירה החדשה של הח"כית לשעבר יפעת קריב

יפעת קריב (46), ח"כית בכנסת ה-19 מטעם "יש עתיד", תכננה להמשיך את הקריירה הפוליטית שלה בכנסת ה-20, אבל יאיר לפיד, בדרך מאוד לא אלגנטית, השאיר אותה בחוץ. היום, כשהיא עמוק בעסקי הקנאביס הרפואי, זה כבר פחות מזיז לה. שיחה עם אישה משפיעה (וממש לא תחת השפעה)

  • יפעת קריב
ברוריה אבידן-בריר בשיתוף מגזינה
"השליחות שלי בחיים היא להגיע למטופלים, להקל על כאבים לא רק לחולי סרטן, להקל על כל הנכאבים". חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב (צילום: רמי זרנגר)

יום אחד, לא ממש רחוק, הוא כנראה יהיה חוקי, אבל כבר עכשיו ברור לחלוטין שהקנאביס, כוכב הקמפיינים של בחירות 2019, הוא עסק לא רע. מהפכת הלגליזציה, שמראה את אותותיה גם בישראל, הופכת את הצמח ומוצריו ליעד כלכלי נחשק: הבורסה המקומית משתוללת והצפי הוא שהתוצרת המקומית, המשובחת תכניס מיליונים מייצוא. זו כבר כבר לא בושה לייצר ולמכור קנאביס והיזמים בעלי ההון מקשטים את דירקטוריון חברות הקנאביס באישים פוליטיים מהליגה הראשונה.

בשנה שעברה, עלות שכרו של אהוד ברק יו"ר חברת הקנאביס "אינטרקיור", שנסחרת בבורסה, הגיעה ל- 7.8 מיליון שקל. "החומרים בקנאביס יכולים לסייע לבני גילי", הודיע ראש הממשלה לשעבר, בן ה-77. כשחברת הקנאביס "יו ניבו" דיווחה שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט השקיע בה מיליוני שקלים והתמנה ליועץ (בשל הרשעתו בפלילים, החוק אוסר עליו להיות בעל מניות בחברה ציבורית או לכהן בדירקטוריון, אך לא אוסר עליו לכהן כיועץ), המניה זינקה ב-37 אחוזים. זאת, אף על פי שלחברה אין עדיין רישיון גידול.

גם ב"קנביט" - חברה ליבוא וגידול קנאביס בחוות בים המלח - חיפשו שמות נוצצים לדירקטוריון ומצאו את מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף המיל' איתן בן אליהו, את איש העסקים ארז נבון (בנו של הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל) ואת יפעת קריב, שהיתה חברת הכנסת ה-19 (מטעם "יש עתיד") - הסיבה שלשמה התכנסנו.

מה מניע אישה רצינית כמו קריב - בת 46, עובדת סוציאלית בעלת שני תארים בהצטיינות, הכי לא "סטלנית" - להיכנס לעולם ה"סמים"? ובכן, שילוב בין ביזנס לדאגה לזולת. "אני לא חולה ולא משתמשת בזה - גם בסיגריה לא נגעתי מעולם - אבל אני מודה שאם יתנו לי את החומר בתוך עוגיות שוקולד, אנסה", היא אומרת, "לא סתם הגעתי לעסוק בקנאביס. השליחות שלי בחיים היא להגיע למטופלים, להקל על כאבים לא רק לחולי סרטן, להקל על כל הנכאבים. הקנאביס מביא איתו בשורה גדולה. אנחנו מתכוננים עכשיו לייצר שורה של מוצרים בתחומי הרפואה והלייף סטייל. אני לא נכנסת לשימושים ספציפיים, כי לכל אחת מהחברות יש סודות מקצועיים לשימוש בחומר הפעיל שאינו ממסטל בצמח הקנאביס (cbd, בא"ב)".

אנליסטים טוענים היום שחברות הקנאביס תתגלינה כבועה פיננסית ותקרוסנה בבורסה.

"לא מדובר בבועה. מדובר במוצר חדש במשק עם יעדים אינסופיים. אני לומדת את זה עכשיו, חוקרת ומתמחה בתחום. זה הולך להיות משהו גדול מאוד. חכי ותראי".

עוד בוואלה! NEWS

עד שיהיה טוב: אחוות הנשים שתומכת בסובלות מסרטן השד

לכתבה המלאה
"מדובר במוצר חדש במשק עם יעדים אינסופיים. אני לומדת את זה עכשיו, חוקרת ומתמחה בתחום". קריב (צילום: רמי זרנגר)

נו הארד פילינגז

יפעת קריב - אמא לעומר (21, בוגר יחידה מובחרת במודיעין ועובד בסטארטאפ), לרום (18, תלמידת י"ב במדרשת שדה בוקר, לעידן (8) ולנוגה (7) - מספרת שההצעה להצטרף לחגיגת הקנאביס נחתה עליה בעיתוי מושלם: מיד לאחר המרוץ שלה לראשות הוד השרון - בו היא ובעלה, איש השב"כ לשעבר דביר קריב, השקיעו כ-200 אלף שקל מכיסם הפרטי. "כשהמרוץ לראשות הוד השרון הסתיים לקחת נשימה ארוכה כדי לומר לעצמי שאף על פי שלא קטפתי את ראשות המועצה, ניצחתי. אני אישה אמיצה".

אישה אמיצה שלא נרתעת מעיסוק בסמים.

"נו באמת, בואי נפסיק עם ההגדרה הזאת. הרי עשרות שנים עברו מאז שפרופ' רפאל משולם (הכימאי, בן ה-88, שמכונה "הסבא של הקנאביס" ו"פרופסור מריחואנה") איתר את חומרי הריפוי הפעילים בצמח הקנאביס. יש ברחבי העולם עדויות בנות 5,000 שנים על השימוש בצמח כחומר מרפא. בסופו של דבר אני בטוחה שהקנאביס - צמח שגדל בטבע - יהיה חוקי כמו אלכוהול".

את מרגישה שהקריירה החדשה שלך מפצה על עוגמת הנפש מכך שלא נבחרת לכנסת הנוכחית?

"בואי נגיד ככה: מערכת הבחירות האחרונה הייתה מכוערת. בכנסת את לא מצליחה בזכות חוקים שהעברת, אלא בזכות הצלחתך במשחק הפוליטי. ואני אשת מקצוע שהגיעה לפוליטיקה, כמו לקאנביס, באופן מקרי לגמרי, בלי שתכננתי. בגלל הקשר שלי לעולם הקבלה הוזמנתי להנחות בלוד, בהתנדבות, ערב לרגל תשעה באב. המרואיינים שלי שם היו איציק שמולי שהיה אז פעיל חברתי בלוד, עוד מישהו שהבריז ויאיר לפיד, אז עיתונאי וכוכב טלוויזיה. באמצע הריאיון, על הבמה, הוא שאל אותי 'למה את מנחה את זה? תני לי להנחות'. נתתי לו לראיין את עצמו ובאותו רגע נפתחה היד המכוונת.
"כשהוא התחיל בשורת פגישות כדי להרכיב את 'יש עתיד' הוא ביקש מידידו יוסי סילמן 'תשיגו לי אותה'. זה כנראה סיפור חיי. הגעתי לפגישה והוצבתי במקום ה-16 ברשימה לכנסת הקודמת".

כל ח"כ חולם להטביע חותם. מהי המורשת הפרלמנטרית שלך?

"השליחות שלי התמצתה בשני חוקים: הראשון הוא חוק הסרטונים שלי, שאוסר להפיץ ברשת סרטונים בעלי אופי מיני, קיבל תהודה בינלאומית. 25 מדינות אימצו אותו כלשונו וקבעו שמי שעובר עליו צפוי לעונש של עד 5 שנות מאסר. החוק השני, שחולל מהפיכה מוניציפלית, מעודד את הייצוג הנשי ברשויות המקומיות: רשימות ששליש מהרשימה שלהן מאויישות בנשים מקבלות תוספת פיננסית של 15 אחוזים למימון הבחירות".

ח"כ יאיר לפיד, שמינה אותך לכנסת ה-19, הציב אותך במקום לא ריאלי ולמעשה העיף אותך מהכנסת ה-20. היו סימנים מקדימים שהעידו שהבוס לא מרוצה?

"נתתי את נשמתי ואת חיי לכנסת, בקושי ראיתי את הילדים, ואחרי כל זה, פתאום, בקור רוח, בלי אמפתיה או חמלה, יאיר הודיע לי - לא בעצמו, אלא באמצעות שליח - שאני מוצבת במקום ה-16. באותו זמן כבר היה לנו מידע על כך שלא נגיע ליותר מ-11 מנדטים, כך שמקום 16 היה לא ריאלי. אני לא מלינה על ההדחה, אלא על הסגנון הכוחני: אם הוא היה קורא לי לשיחה אישית, מסביר שיש לו אילוצים ושהוא רואה בי הבטחה לזמן ארוך, זה היה בסדר מצדי. אהבתי את יאיר לפיד מאוד. חבל שהוא הורס במו ידיו יחסים עם אנשים. יש בהתנהגות שלו גוון של דיקטטוריות.

"האמנתי בדרך של יש עתיד. ראיתי את עצמי חלק מהנבחרת של המפלגה ובאתי לכנסת כדי להישאר ולעבוד. כשחקנית נשמה, גם כשהיה ברור לי שאני בחוץ, המשכתי לעבוד בכנסת עד הרגע האחרון".

את כועסת על יאיר לפיד?

"אין בי שום טינה, כי זה לא אישי. זו השיטה. מהפוליטיקה אני מעדיפה לזכור את הדברים הטובים - ולעשות קאט. אחרי הבחירות לכנסת ה-20 עשיתי פסק זמן, כי עד לאותה תקופה, למעט חופשות לידה, לא נחתי יום בחיי".

לאתר מגזינה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully