ארבעה אירועי תרבות שלא כדאי לפספס החודש

פסטיבל לשירה "מטר על מטר", מופע בארוקי עם כנרת ספרדייה לוהטת, סדרת הרצאות בכיכוב א.ב יהושע ואריאנה מלמד ויש גם פסטיבל ילדים. האירועים הבולטים בחודש הקרוב

  • סוכות
יערה לוין בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
תרבות גבוהה מונגשת לכולם. פסטיבל "מטר על מטר" של מקום לשירה (צילום: יח"צ)

שלל אירועי תרבות מציפים אותנו בחודש הקרוב, והבחירה ביניהם קשה. על מנת להקל עליכם, סיננו את ארבעת האירועים החשובים יותר שלדעתנו, לפחות, לא כדאי להחמיץ.

1. פסטיבל "מטר על מטר" לשירה / ירושלים

בחול המועד סוכות (17-15 באוקטובר) יתקיים זו הפעם ה-11 "מטר על מטר - פסטיבל ירושלים לשירה" מבית "מקום לשירה". הפסטיבל מעניק במה לספרי שירה שיצאו לאור בשנה שחלפה, ובכך פורס פנורמה חיה של רוח התקופה.

"מטר על מטר הוא פסטיבל שעוקב באופן שיטתי ולאורך השנה אחרי התרחשויות שונות בשדה השירה - החל מספרי שירה של משוררות ומשוררים צעירים, עבור במבחרים של משוררות שנשכחו, שהתגלו או ששבו למדף, ועד לנעשה בקהילת השירה ובדמויות שמצטרפות ועוזבות אותה", אומרת נועה שקרג'י, משוררת ומנכ"לית משותפת של "מקום לשירה". "הפסטיבל מחדש באופן קבוע לא רק בחשיפת משוררות ומשוררים חדשים ונשכחים, אלא גם בצורות המשתנות והמקוריות של מופע השירה - החל מפאנל וכלה באירועים המוקדשים לקריאת ספר מתחילתו ועד סופו. משום שהפסטיבל מנוהל ומופק על ידי מוסד ספרות, הוא למעשה שיא של התרחשות, טנא פז שליקטנו ממאורעות השנה האחרונה עבור הכותבים והקוראים. בשולי הדברים, מטר על מטר היה פסטיבל השירה הראשון לשלם למשוררים, ומאידך - הוא פסטיבל חינמי לקהל מתוך אמונה שתרבות גבוהה צריכה להיות מונגשת ככזו לכולם".

"הפסטיבל מצטיין ברמה גבוהה של הגשה, במרחבים אקזוטיים, בבחירה מוקפדת של המשוררים וברלוונטיות לשדה ספרות משתנה", מוסיף המשורר גלעד מאירי, המשמש כמנכ"ל שותף. "הפסטיבל חושף משוררים בני דורות שונים, פואטיקות שונות וקשת רחבה של עמדות פוליטיות וחברתיות בהתאם לחופש האמנותי המלא של הפסטיבל. 'מטר על מטר' הוא פסטיבל מתחדש במובן זה שמדי שנה מופיעים בו משוררים חדשים ומן הסתם רבים מהם צעירים שזה עתה הוציאו לאור ספר ביכורים. במובן זה, הקהל זוכה למפגש בלתי אמצעי עם המשוררים המעצבים את רוח התקופה ובזמן אמת".

השנה יופיעו ב"מטר על מטר" 50 משוררים ומתרגמים, בהם אהרן שבתאי, חדוה הרכבי, שמעון שלוש, ארז ביטון, טינו מושקוביץ ואחרים. הוא יתקיים במרחב קסום של שכונות טלביה, ממילא ומרכז העיר ירושלים (פירוט ראו בפייסבוק של מקום לשירה), הכניסה חינם.

2. מופע פתיחת העונה של תזמורת הבארוק ירושלים / תל אביב, חיפה וירושלים

בין ספרד לירושלים. לינה טור-בונט (צילום: Pablo F Juárez)

לינה טור-בונט נחשבת לאחת הכנרות המסעירות של דורה. היא עבדה עם המוזיקאים המובילים בעולם בתחומי הבארוק, מוזיקה רומנטית ומוזיקה בת זמננו מאז היתה נערה. מנעד הרפרטואר שלה רחב וכולל 400 שנים של מוזיקה, והיא מקפידה לבצע אותה בכלים המתאימים - וכך שולטת בכינור בארוק, קלאסי ומודרני באותה המידה ובטכניקה והרטוריקה של כל אחד מהכלים והתקופות. בין השאר היא מתמחה במוזיקה של יוהן סבסטיאן באך.

בתחילת נובמבר תגיע בונט לשלושה מופעים בישראל יחד עם תזמורת הבארוק ירושלים המוערכת, ותנגן לצד דני אספזה, צ'מבלו (ספרד); עדית שמר, חליל; ודורט פלורנטין, ענבר סלומון, חלילית. המופעים, שייערכו בכנסייה היוונית אורתודוקסית בחיפה, בהיכל התרבות בתל אביב ובימקא הבינלאומית בירושלים מהווים את יריית הפתיחה לעונה מלאת הפתעות של תזמורת הבארוק, הנחשבת למובילה בתחומה.

בדצמבר תופיע התזמורת עם היצירה "שחרורו של רוג'רו מהאי של אלצ'ינה" - אופרה בבימוי מלא מאת פרנצ'סקה קצ'יני. למעשה, זו האופרה הראשונה בהיסטוריה שנכתבה בידי אישה: יצירה בימתית מרהיבה מאת פרנצ'סקה קצ'יני, בתו (ותלמידתו) של ג'וליו קצ'יני רומאנו, חבר קמראטה פלורנטינה ומי שנחשב לאחד האבות המייסדים של סגנון הבארוק במוסיקה. בהשתתפות סולנים מ"מיתר אופרה סטודיו" של האופרה הישראלית ובבימוי שירית לי וייס (מנצח: דוד שמר).

לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים

3. הרצאות וכנס של בית עגנון / תל אביב, חיפה, הרצליה וירושלים

יככב בסדרת ההרצאות בתל אביב. א.ב יהושע (צילום: Creative Commons)

השנה חגגנו 80 שנה ל"אורח נטה ללון", הספר שצוין לשבח במיוחד על ידי ועדת פרס נובל, שהוענק לסופר הישראלי היחידי שזכה בו מאז ומעולם - ש"י עגנון. נדמה שבשנה האחרונה פורח בית עגנון, המקום שבו התגורר הסופר במשך שנים רבות בשכונת תלפיות בירושלים, ולראשונה מזה שנים רבות אי אפשר להתעלם מתרומתו לקהילה הספרותית בישראל. אם לשפוט לפי הפרסומים בעיתונות ולפי דף הפייסבוק, בכל שבוע נערך לפחות אירוע אחד במקום.

השנה, לאור בקשות תושבי ערים שונות, הוחלט להרחיב את הפעילות ולערוך סדרות הרצאות גם בחיפה ובתל אביב וכנס ייחודי בהרצליה. בתל אביב תיערך סדרת הרצאות בנושא "הילכו שנים יחדיו? מפגשים ומחלוקות בתרבות היהודית בחדשה", בבית שלום עליכם. מופע הפתיחה ב-28 באוקטובר יעסוק בעגנון וביאליק: שני ענקים על במה אחת, בהשתתפות שחקנים ומוזיקאים; לאחר מכן תיערך שיחה בין הסופר אברהם ב. יהושע ובין פרופ' אבנר הולצמן בנושא "השראות ומחלוקות בין היוצרים של הספרות העברית". ש"י עגנון ופרנץ קפקא: סיפור על גאווה, דעה קדומה ושני יהודים הוא נושא ההרצאה של אריאנה מלמד שתיערך במהלך נובמבר.

בחיפה יתארח בית עגנון במרכז חדרים (בחסות אגודת הסופרים בחיפה) לסדרת הרצאות סביב "אורח נטה ללון", עם ד"ר יחיל צבן, ד"ר סיגל נאור-פרלמן, ליאורה בינג-היידקר ועוד.

הכנס המרכזי ייערך השנה במלון השרון בהרצליה סביב הספר, ובו יתארחו לסוף-שבוע ספרותי שלל מרצים מלומדים המובילים בתחומם, בהם בלהה בן אליהו, רוחמה אלבג, גדעון טיקוצקי, הרב יוסף סאקס ועוד. לפרטים ולהרשמה: באתר ובפייסבוק של בית עגנון.

ובינתיים בירושלים תימשך הפעילות הענפה, כאשר בימי חול המועד יהיה בית עגנון פתוח לקהל הרחב ללא כל תשלום (15-17 באוקטובר), כאשר בשעה 12:00 מדי יום ייערך סיור מודרך (גם הוא ללא תשלום).

4. פסטיבל עמק המלך / ירושלים

מעל כולם. פסטיבל עמק המלך (צילום: קובי הראתי)

במרחק הליכה קצר משער האשפות ומהכותל המערבי, בערוץ נחל הקדרון שבין עיר דוד להר הזיתים, משתרע עמק המלך. מכמני נוף נדירים הנסתרים מעיני מרבית המטיילים בירושלים הקדומה ממתינים לכם כאן: בשולי אפיק הנחל, שוכנות מצבות האבן המונומנטליות, שנחצבו בשלמותן מתוך ההר על ידי אומני האבן הקדומים שפעלו במקום בימי הבית השני - המוכרים כיד אבשלום, קבר זכריה וקבר בני חזיר.

במהלך חג הסוכות (15-17 באוקטובר) יתקיים במקום פסטיבל ססגוני וייחודי ובו סדנאות יצירה לילדים, סדנת חלילים, סדנת פסיפס, סדנת חציבה באבן וסדנת הכנת מטבעות - והכל לצד רכיבה על גמלים, סיורים מודרכים והצגה של תיאטרון "אספלט".

בנוסף, מוזמנים עם כל המשפחה ליהנות מביקור במאהל הקדום שלנו להפוגה קלה עם קפה ותה, כשברקע מתנשאות חומות העיר העתיקה.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו לסיור מרתק בנוף קדומים עוצר נשימה, בינות האתרים המרשימים המספרים את סיפורו המרתק של הקדרון.

לאתר מגזינה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully