לטפל בנפש - ובגוף: איך מתמודדים עם פגיעות בילדים

הילדים במציאות הנוכחית מודעים פחות לאינטימיות ולגבולות הגוף. רונית חיימוב, מייסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית, מסבירה איך כדאי להתנהל מול ילדים בתחומים אלה

בשיתוף מגזינה, בשיתוף מגזינה
25/11/2019

העידן הדיגיטלי מביא איתו יתרונות רבים. פעולות שבעבר היו גוזלות מאיתנו זמן ואנרגיה מתבצעות ברגעים ספורים, המידע שזורם ברשת הוא עצום וכמות הבידור והפנאי שהאינטרנט והאפליקציות מספקים לנו נדמה כאין-סופי. אולם לקדמה ולטכנולוגיה יש גם השפעות שמשנות דפוסי חיים באופן שגורם לבעיות. האינטימיות, אותה מילה שמתמצתת יחסים קרובים ואישיים בין שני אנשים, הולכת ומתפוגגת, כך נדמה. בעידן הרשתות החברתיות שבו רובנו משתפים אחרים ונחשפים למידע של אחרים, הפרטיות והאינטימיות נדחקות לטובת החשיפה.

הילדים גדלים לתוך המציאות הטכנולוגית הזו, ההורים נשאבים גם הם לתוכה, ולא פעם אפשר למצוא בני משפחה יושבים בסלון ביתם כשכל אחד מרותק לנעשה במסך שמולו.

הילדים בעידן האינסטגרם והוואטסאפ, וגם המבוגרים, משתפים מידע אישי רב ולא מבינים עד כמה המידע הזה חושפני. למידע הזה יכולים להיחשף מאות ואף אלפי אנשים. הגבול, כך נדמה, הפך מטושטש. מה שלא היינו מעיזים לעשות בפומבי או מול קהל רב, אנחנו כן מוכנים לעשות ברשת החברתית ולעתים שוכחים שאנחנו במרחק של כמה שיתופים מהפיכת המידע הזה חשוף לאלפי אנשים.

אז מה ההשלכות של זה?

"הילדים כיום הרבה יותר חשופים", אומרת רונית חיימוב, פסיכותרפיסטית ומייסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית, "אין הבנה של מה זה אומר, מה הגבולות שלי, מה נכון לי, מה לא נכון לי, ולצערי הרב יש מי שינצל את הדבר הזה".

לדבריה, הדרך הכי טובה להגן על הילדים שלנו היא לעזור להם להיות קשובים לגוף שלהם. "אני מאוד אוהבת לחבק את הבנים שלי, אבל השאלה אם ברגע מסוים זה מתאים להם", אומרת חיימוב, "עלינו לבקש רשות, ואפשר לבקש אותה גם מילדים בני שלוש. לקחת להם את היד, לבקש רשות ללטף את היד ואז לשאול: 'זה נעים? זה לא נעים? אתה רוצה כך או אחרת? ממש ללמד אותם איך מגע צריך להרגיש להם".

שאלה שכזו ורגע שכזה, גם מעלים את מודעות הילד כלפי גופו וגם יוצרים אינטימיות בין ההורה לילד.

בעידן כה חשוף, יש להסביר לילדים את חשיבות הפרטיות של הגוף. יוטיוב, אולי האתר הפופולרי ביותר בעולם בקרב צעירים, מלא בתכנים אלימים ופורנוגרפיים וחשיפת הצעירים אליהם מעוותת להם את תפיסת המציאות והיחסים בין אנשים. כשהילדים מודעים לגופם, לחשיבותו ולחשיבות השמירה על פרטיותו, הם יכולים להבחין בין אסור ומותר.

"אפשר לשאול: 'מישהו נגע בך בצורה שהיא לא נעימה לך, או אמר לך משהו? אולי אמרו לך לשמור את זה בסוד?'", מרחיבה חיימוב, "יש לומר לילד בצורה ברורה שגם אם אמרו לו דברים שכאלה, חשוב להורה שישתף אותו ושלא יחוש אשמה. הילדה או הילד צריכים להבין מההורה שהוא יאהב אותה או אותו בכל סיטואציה ושרק מי שנוגע בו בצורה לא נעימה הוא האשם. הילדים צריכים לדעת שאסור לפגוע ורק אם ישתפו יהיה אפשר לעזור להם וללמד אותם".

"בהנחה שהילד או הילדה באמת נפתחים ומספרים, מאוד מאוד חשוב לגשת לטיפול פסיכותרפי-פסיכולוגי. פסיכולוגיה לנפש בלבד אינה מספיקה כי במקרים של חדירה אל גבולות הגוף חייבים טיפול שמשלב עבודת גוף עם עבודת נפש", מסכמת חיימוב.


לאתר מגזינה

  • פסיכותרפיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully