פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כן, גם מי שזקוק לקלנועית יכול לטוס לחו"ל

   כשחושבים על קלנועיות חושבים על כלי רכב גדול הנע על שביל בקיבוץ. אבל כיום יש קלנועיות קטנות ואיפלו כאלה המתקפלות והופכות לטרולי. אבי אמינוב, רכז הנגישות של חברת אשכול טכנולוגיות, מסביר

   כן, גם מי שזקוק לקלנועית יכול לטוס לחו"ל
   יח"צ

   את הקלנועית אנחנו אולי זוכרים מהקיבוצים והמושבים, אך בשנים האחרונות ההתפתחות הטכנולוגית מביאה איתה חידושים גם לתחום זה - הקלנועית של היום היא ממש לא זו שהכרתם פעם.

   הקלנועית של היום היא קלנועית מיני, קלת משקל, שמתאימה במיוחד לשימוש עירוני. אבי אמינוב, רכז הנגישות של חברת אשכול טכנולוגיות, מסביר על החידושים בתחום.

   "קלנועיות מחולקות בעיקרון לשלוש קבוצות", אומר אמינוב, "קלנועיות מקסי מהסוג שאנחנו מכירים בקיבוצים, קלנועיות מידי שהן קטנות יותר וקלנועיות מיני שאנחנו רואים כאן לפנינו. הקלונעיות האלה בשונה משתי הקבוצות הקודמות הן גם INDOOR וגם OUTDOOR כלומר הן בשימוש גם בתוך הדירה וגם מחוץ לדירה".

   לאתר אשכול טכנולוגיות GO1

   "עם קלנועיות מהסוג הזה ניתן לתת מענה גם למעליות קטנות, לעבור במעברים צרים, לקפל את זה ולהכניס את זה לרכב או להשתמש בזה גם לטיסה. הדגם הזה כאן שלפנינו הוא למעשה המילה האחרונה בתחום, זוהי קלנועית קלת משקל שמשקלה פחות מ-23 ק"ג וכל פעולות הפתיחה והסגירה הן נעשות באמצעות שלט באופן חשמלי".

   אמינוב מסביר כי אנחנו רגילים לראות בדרך כלל אנשים בגיל הזהב או נכים, או כל אדם שמתקשה בהליכה, כשהוא נעזר בכיסא גלגלים, והמטפל או בן הזוג הוא זה שדוחף את הכיסא. לעומת זאת מי שנוסע בקלנועית הוא למעשה לא תלוי בזולת ויכול לנהוג לבד.

   רובוט סהרון להרמת קלנועית או כיסא ממונע לרכב (יח"צ)
   קלנועית (צילום: יח"צ)

   איפה מותר לקלנועית להתנייד?

   "קלנועית, למרות שהיא כלי ממונע, רשאית לנוע בישראל על מדרכות. אם יש מכשול על המדרכה והקלנועית לא תעבור מותר לרדת לכביש, אבל לא לנסוע נגד כיוון התנועה. כאשר נגמר המכשול, יש לעלות בהזדמנות הראשונה על המדרכה".

   ומה ההבדל בין קלנועית לכיסא ממונע?

   "כיסא ממונע הוא כיסא שנע באמצעות מנוע, ופעולת ההנעה שלו נעשית באמצעות ג'ויסטיק, זו אותה ידית שיש לנו בצד, והמפעיל מזיז את זה, משתמש או ביד ימין או ביד שמאל. בקלנועית יש לנו את הכידון מפנים, זה דבר שהוא מהותי כי בכיסאות אם ניקח אדם שהוא קטוע רגליים, אין מה שמגן עליו במקרה של מעידה קדימה. בקלנועית הכידון הוא זה שמשמש גם כתמיכה, הפתרון הזה זה אחד הפתרון החדישים והנכונים למגוון רחב של בעלי לקויות בהליכה".

   לאתר מגזינה