מנפצת המיתוסים: בגידה היא לא עילה לגירושין

יש המתלוננות על תקיפות מצד בעליהן שלא בוצעו. לא מומלץ להתחתן בגיל צעיר. כל זוג שמתחתן חייב לבצע הסכם ממון. וגם אם חוויתם בגידה - אין טעם לשבור את הכלים. לעו"ד איימי בכור-בוני, בעלת משרד עורכי דין מהמובילים בתחום המשפחה, יש אומץ לומר דברים שלא נעים לשמוע

רז ישראלוב בשיתוף נשים, בשיתוף נשים
03/01/2020
עורכת דין איימי בכור-בוני. ענבל מרמרי,
"צריך לדעת איך להתייחס למשבר כדי להכניס אותו לפרופורציות". עו"ד איימי בכור-בוני(צילום: ענבל מרמרי)

תפיסות וציפיות רבות השתנו בנוגע לזוגיות, מערכות יחסים ונישואים בשנות האלפיים. העובדה שכבר לא ממהרים להתחתן ולהביא ילדים בגיל צעיר היא רק אחת מבין ההעדפות שהשתנו. למעשה, זוגות רבים בוחרים לא להתחתן בכלל, ואת אלה שכן מתחתנים מטרידות שאלות בנוגע להסכמים לפני נישואים וחתונה אזרחית לעומת דתית, עניינים שפעם הדיון בהם היה פחות מקובל.

הפננו את כל השאלות הקשות לאיימי בכור-בוני, עו"ד לדיני משפחה, קואצ'רית ומרצה על ניהול משברים, בעלת משרד מצליח לענייני משפחה ברמת גן, שניפצה מיתוס אחר מיתוס בתחום התמחותה. מבחינתה, לא רק שהגיע הזמן לשנות לחלוטין תפיסות ארכאיות, הן בנוגע להסכמי ממון והן בנוגע לדת ומדינה, כי אם גם יש מתכון בדוק לזוגיות מאושרת, בהתקיים כמה תנאי יסוד בסיסיים.

לאתר מגזינה

עוד בוואלה!

גם המעבר החד למושב לא מרחיק את עמית מכטינגר מעין המצלמות

בשיתוף מגזינה

"יש מתכון, אנשים פשוט מפספסים", היא קובעת נחרצות, ומזכירה חברות, תקשורת, תיעדוף בן הזוג ונדיבות כלפיו. "אם בן הזוג שלך הוא גם החבר הכי טוב שלך, אתה לא תבגוד בו, נקודה. וזה לא חייב להיות בגידה מינית. אם אתם החברים הכי טובים, אתם מתקשרים. וכשלא מזניחים את התקשורת, גם זוכרים לתעדף את הזוגיות, אפילו בעניינים יומיומיים ובשגרה. עוד דבר שחשוב לזכור הוא להיות נדיבים אחד כלפי השני. קמצנות זו מחלה קשה, בין אם בסקס, ברגש או באינטימיות. אם יש נדיבות לב אמיתית, אין סיבה שזה לא יצליח", אומרת בכור־בוני ומסייגת עם הערה אחת קטנה אבל גדולה: "כמובן שאם אין משיכה אז אין כלום, משם אין דרך חזרה. לזוגות שאומרים לי שהכל נפלא אבל אין משיכה, אני לא ממליצה להישאר ביחד בכוח".

היום לא ממהרים להתחתן. יש לדעתך גיל שמתחתיו רצוי לא להתחתן או לא להביא ילדים?

"התחתנתי בגיל 22 וחצי ואני נשואה 21 שנה. בגדול, אין לזה כללים, אבל אני לא אמליץ לבת שלי להתחתן בגיל הזה, יש משמעות לזה שאנשים צוברים ניסיון. אני חושבת שלהתחתן עם הראשון שלך זו טעות, במיוחד בעידן של היום, שיש בו חשיפה גבוהה לגירויים. מערכת יחסים זה דבר סיזיפי מאוד, זה פרויקט. אם אתה לא שלם עם עצמך ולא ניסית כמה דברים קודם וראית כמה דברים קודם, אתה מגדיל את הסיכוי להתגרש".

זו פונקציה של כמה זמן ביחד?

"לא, כי יש אנשים שביחד מגיל 20, ובגיל 40 האישה מתעוררת ואומרת פתאום 'רגע, הוא היחיד שהיה לי'. לכן, זה ממש לא פקטור. החוכמה היא להיכנס למערכת יחסים כשאתה יודע שכבר ניסית לא מעט דברים, פגשת לא מעט ואתה יודע שמה שיש לך זה משהו טוב".

הרבה זוגות כיום בוחרים לא להתחתן בכלל. יש לזה יתרון?

"יש לזה חסרונות ויתרונות אסטרטגיים בנוגע לפרידה. חיסרון בולט הוא שחוק יחסי ממון לא חל עליך, היתרון הוא שלא צריך לעבור בבית דין רבני. אבל אם יש לך ילדים או נכסים משותפים, זה לא משנה אם אתה צריך להתגרש או לא, אין לזה משמעות, עדיין תצטרך להתייצב בבית משפט - ואם תרצה את חלקך ברכוש אז גם תריב עליו. פרידה היא פרידה, היא יכולה להיות מיטיבה ומקדמת ויכולה להיות מלוכלכת ולעלות הרבה מאוד כסף ולהשאיר אותך מצולק, זה תלוי איך אתה בוחר לנהל את זה".

הסטטיסטיקה אומרת שבארה"ב כל זוג שני מתגרש, ואילו בישראל כל זוג שלישי. יש סיבה לשמוח?

"במדינת תל אביב רוב האנשים לא רשומים כנשואים כי הם לא מתחתנים, אז אין לנו סטטיסטיקה לגביהם. מי שלא מתחתן לא רשום כנשוי, ואז הפרידה לא מסתכמת בגירושים, אבל עדיין יש פרידה. לכן הסטטיסטיקה בישראל היא לא מדויקת. להערכתי, אנחנו יותר קרובים לאחד משניים לעומת אחד משלושה".

עבור משפחות גאות, פרידה קלה יותר?

"להפך, הרבה יותר קשה. המריבות על הילדים מאוד קשות והרבה יותר כואבות, כי אחד מההורים הוא לא ההורה הביולוגי. נחיתות ההורה מול החוק נותנת את התחושה שהוא לא מספיק או לא ראוי, על אף שהוא גידל את הילד מהיום הראשון. אתה במלחמת חורמה על האבהות שלך. יש הרכבים מאוד טובים של שופטים שמבינים שזה לא משנה, אבל יש גם הרכבים מאוד ארכאיים בתפיסות שלהם. יש לי לקוח שנאלץ לא לראות את הילדים זמן רב עד שבית המשפט קיבל את הטענה שהוא גם אבא שלהם, למרות שהם לא מזרעו. בעיניי, הורה פסיכולוגי הוא פי אלף יותר חשוב מהורות ביולוגית, אבל עבור בית המשפט אתה בא מנקודת נמוכה יותר. זה מסתדר בסוף, אבל לוקח יותר זמן ותמיד יש חשש. עושים להומואים חיים מאוד קשים במדינה הזאת ומתישהו זה יהיה חייב להשתנות".

"הסכם ממון צריך להיות חובה על פי חוק". עו"ד בכור-בוני(צילום: ענבל מרמרי)

כן להסכם ממון

אחד הנושאים השנויים במחלוקת בתחום דיני המשפחה הוא הסכם ממון לפני נישואים. בצרפת, למשל, כל זוג חותם על הסכם ממון בדרך לחתונה, ואילו בישראל העניין עדיין נתפס כעניין לעשירים בלבד. "הסכם ממון צריך להיות חובה על פי חוק", טוענת בכור־בוני. "חוק יחסי ממון הוא למעשה סוג של הסכם ממון שכבר קיים בחוק, כי החוק אומר שמה שהצטבר לפני הנישואים שלי ומה שנעשה אחר כך הוא רכוש משותף, אבל החוק לא באמת מגן", היא אומרת ונותנת דוגמה. "היה לי היום זוג בגישור. היה לו סטארט-אפ והוא מכר את המניות שלו לפני שנה. הם נשואים שנתיים, והוא הפקיד את כל המיליון וחצי שקל שהוא קיבל בחשבון משותף. למה? כי הוא לא ידע שאם הוא שם את זה בחשבון משותף, זה גם שלה. מבחינתו זה היה שלו, סטארט-אפ שהוא עשה לפני הנישואים. אבל מרגע שהוא הפקיד את זה בחשבון משותף, החוק כבר לא מגן עליו, בשביל זה הוא היה חייב הסכם ממון'.

"העתיד הולך להיות כמו בצרפת, שם כל זוג עושה הסכם לפני שהוא מתחתן. הסכם ממון הוא לא מילה גסה. יש לו סטיגמה שהוא לא רומנטי, אבל עם כל הכבוד לרומנטיקה, אם את באמת אוהבת אותי גם תסכימי שאין שום סיבה שאני אחלוק את מה שעשיתי לפני או מה שקיבלתי מההורים שלי שעבדו כל החיים. הסכם ממון יכול למנוע הרבה מאוד מלחמות גירושים איומות. הפרדיגמה חייבת להשתנות".

לא לתלונות שווא נגד גברים

"צריך להתייחס גם לגברים שמתלוננים על אלימות במשפחה. כשגבר מתלונן - עדיין מרחיקים את הגבר"

דבר נוסף שלא יורד מהכותרות הוא נושא האלימות במשפחה. בכור־בוני מפנה את תשומת הלב שגם בנושא כאוב זה לא הכל שחור-לבן, ולעתים קרובות קורה שמוסכמות חברתיות ארכאיות פוגעות בבני זוג חפים מפשע. "ישנה תופעה מאוד בעייתית שעושה לגברים שם רע, וגורמת למשטרה להתנהג לכולם באותו אופן למרות שהם לא אותו הדבר. יש לי לקוחות שנעצרים סתם, על תלונות שווא, רק כי זה משרת מעולה את התיק והאסטרטגיה, גם אם לא קשור למציאות. בית המשפט לא תמיד יודע את האמת באופן מידי, לפעמים לוקח הרבה זמן לברר את האמת, ואז המון פעמים גברים נפגעים. יש לי לקוח שאשתו הלכה למשטרה ואמרה שהוא היכה אותה ודרס אותה - דברים שלא היו מעולם, במטרה להשתלט על הרכוש שלו, שהוא ירושה שלו באופן אישי. היום היא בתוך הבית והוא בחוץ. הוא מאבד את הקשר עם הילדים והיא חיה בתוך הרכוש שלו. וזה נורא.

"צריך להתייחס גם לגברים שמתלוננים על אלימות במשפחה. כשגבר מתלונן - עדיין מרחיקים את הגבר. יש נשים אלימות לא פחות, ברור שלא באותם אחוזים, אבל זה קיים וצריך להתייחס לזה בהוראת חירום לדעתי, כל מקרה לגופו, להסכים לבחון את הראיות כבר בשלב ראשון ולא ישר להוציא צו הגנה או הרחקה.

"אני נתקלת במקרים של אלימות במשפחה כל הזמן, כל היום. התחום הזה מאוד קשה וכואב. מצער אותי שיש עורכי דין שעושים שימוש ציני בזה ואומרים ללקוחות שלהם להתלונן תלונות שווא בשביל אסטרטגיה משפטית. וזה קורה לא מעט".

עוד אשליה שבכור־בוני מבקשת לנפץ נוגעת לפרידות. "זה בסדר להיפרד, זה לא דבר גרוע. להפך - להיפרד יכול להיות דבר מאוד טוב. אם לא אוהבים אחד את השני, לא צריך להישאר ביחד, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה כדי שזה לא ייהפך לסיוט".

גם לזה יש מתכון?

"כן. צריך לדעת איך להתייחס למשבר כדי להכניס אותו לפרופורציות, לזהות את הדנ"א שלו כדי להתמודד עם המשבר במינימום כאב".

לאתר של עו"ד איימי בכור-בוני

  • הסכמי ממון
  • גירושים
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully