לא רק האב משלם: מה אומר השינוי הטרי בתחום המזונות?

לפני כשנתיים בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון, מתחשב בית המשפט בהכנסות הגבר והאישה בעת פסיקתו לגבי תשלומי מזונות במקרה של גירושים. עו"ד רותי שריד מסבירה על מהפכת המזונות וההלכה החדשה

בשיתוף מגזינה
20/01/2020
מערכת וואלה!

גירושים הם תמיד הליך מורכב שמצריך הרבה תשומת לב. ב-2017 חלה מהפכה בתחום המזונות
ועו"ד רותי שריד, מומחית בדיני משפחה, מסבירה מה השתנה.

בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון בשנת 2017, הורים של ילדים חייבים באופן שווה במזונות הקטינים. ההלכה הזו שונתה לגבי ילדים אשר גילם נע בין 6 ל-15. בית המשפט בודק את הכנסותיהם של האב והאם, האם יש להם כספים ממקורות נוספים וכמובן בית המשפט בודק את הסדרי השהות של הקטינים עם ההורים, כלומר כמה ימים נמצאים הקטינים אצל כל אחד מהצדדים.

לאתר מגזינה

עוד בוואלה!

הלקים שישלימו לך את הלוק - וגם ישמרו על הציפורניים

בשיתוף מגזינה
עו"ד רותי שריד(צילום: יח"צ)

עו"ד שריד מסבירה כי עד גיל 6 ההלכה לא השתנתה והאב ממשיך לשלם באופן בלעדי את המזונות ההכרחיים של הקטין גם במצב בו האב לוקח את הקטינים להסדרי ראייה רגילים, יומיים בשבוע וכל שבת שניה.

איך ההלכה החדשה משפיעה למעשה על אבות ואמהות?

אז ההלכה החדשה משפיעה באופן תקדימי על מקרים של משמורת משותפת. אם יש מצב שאב ואם מרוויחים את אותה משכורת וחולקים באופן שווה את הסדרי השהות של הילדים, אזי אין תשלום של מזונות, כל אחד משלם את הוצאות הקטינים אצלו בבית.

ומה קורה כשהמשכורת לא מאוזנת?

אם האישה לדוגמא מרוויחה 15,000 שקל והאב מרוויח 10,000 שקל. לפי ההלכה הקודמת עד יולי 2017 לא היו מתחשבים בהכנסה של האם - היא תרוויח כמה שהיא רוצה האב עדיין צריך לשלם מזונות מינימום. במקרה הזה לאור ההלכה החדשה בית משפט קבע שהאמא תשלם לאב, וזה השינוי הגדול למעשה עיקרון השוויון בין האמא לאבא.

מה קורה בזמן שמחכים לפסק הדין?

עד פסק הדין יש למעשה אפשרות להגיש בקשה למזונות זמניים. בית המשפט פוסק סכום בהתאם לעובדות שמוצגות בפניו וקובע באופן זמני מהם המזונות שיש לשלם. אחרי הליך הוכחות בו כל אחד מביא את העדויות שלו, בית המשפט נותן פסק דין שבו הוא קובע מי ישלם למי וכמה.

  • גירושים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully